מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > התפתחות התינוק

משהו מתפתח: על פיזיותרפיה התפתחותית ותפקידיה

מאת: מיכל בר-נס | פורסם: 12/6/2019
משהו מתפתח: על פיזיותרפיה התפתחותית ותפקידיה

ליווי התפתחותי, פיזיותרפיה התפתחותית, התפתחות תפקוד מוטורי - מבולבלים? הכתבה שלפניכם תעשה לכם קצת סדר. מהי פיזיותרפיה התפתחותית? על מה היא מבוססת? ולמי היא מיועדת?

פיזיותרפיה התפתחותית מבוססת על התפתחות תקינה. בהתפתחות תקינה אנו מתייחסים לכל ההיבטים של התפתחות השלובים זה בזה. במעלה ההתפתחות התקינה קיימים ההיבטים הבריאותיים החיוניים להתפתחות. לצורך העניין, חשוב שתינוק יהיה בריא וכל המערכות יתפקדו כנדרש. כגון: מערכת השלד (עצמות) ושרירים תקינים. רק אז אפשר לצפות לתפקוד תקין.
 

כדי לעזור בבעיות הקשורות בהתפתחות חשוב מאוד לדעת מהם הקשיים האובייקטיביים, על מנת להעריך את ציפיות תהליך העבודה עם התינוק, הקשיים והתוצאות - ובהתאם לפעול כדי לתקנם.
 

למשל: כשתינוק נולד עם דפורמציה, כלומר שינוי במבנה של גופו, לצורך העניין ביד או בעיה במבנה של המרפק (תינוק שלא יכול לישר את המרפק מעבר ל-50 מעלות) - אנחנו יודעים בברור שתנועות מסוימות לא יתאפשרו לו אז נוכל ללמד אותו דרכים עוקפות לביצוע התפקודים שבהם מתקשה.
 

פיזיותרפיה התפתחותית נועדה למעשה לפגים תינוקות וילדים, אשר אובחנו עם ליקוי מוטורי/תנועתי מסוים. החל מפגים שלהם צפוי איחור בהשגת אבני דרך מוטוריות והתפתחותיות כלליות וכלה בילדים בריאים עם קשיי תנועה קלים כגון סרבול ועוד.
 

כיצד בוחרים נעלי טרום הליכה לתינוק? לכתבה לחצו כאן

מהי סימטריה ולמה היא חשובה להתפתחות התינוק? לכתבה לחצו כאן
 

רצף של פעולות
 

ההיבטים של ההתפתחות שלובים זה בזה. הגוף שלנו מתפקד כמערכת סגורה שבעצם הכול מתחבר ברצף. העצמות קשורות אחת לשנייה במפרקים וזה מעגל. בעיה במפרק אחד משפיעה על המפרקים הקשורים אליו ואל אלה הקשורים אליהם וכך הלאה. כך גם לגבי השרירים – כל שריר משפיע על תפקוד של שריר אחר.
 

תדמיינו את זה אפילו בהקשר שלכם - כשיש פציעה בעקב כף הרגל זה משפיע על מנח כף הרגל, אצבעות כף הרגל, שוק, ברך, ירך, גב ואף יכול להשפיע על החזקת הראש.
 

אותו דבר בהתפתחות ילדים, כאשר משהו משתבש בתפקוד המוטורי הוא משפיע בעצם על כל הגוף.
 

לכן, כל תנועה של תינוק היא בסיס להתקדמות ממקום אחד למקום שני כדי לבצע "מטרה" מוטורית כמו אכילה, השחלה, דיבור ועוד. כדי שהפעולות הללו יעברו בדרך המהירה, החלקה והמדויקת ביותר נדרש בסיס התפתחותי איכותי.
 

תנועה איכותית שבסופה הילד מצליח לאחוז בצעצוע, דורשת עבודה מתואמת של כל שרירי הגוף. אם יש קבוצת שרירים שלא מסונכרנת עם שאר הגוף - יש "חריקה" באיכות הביצוע. לדוגמה: הילד יכול לאבד שיווי משקל בדרך להושטת היד לצעצוע.

 

מגדל קלפים
 

ההתפתחות בנויה בשלבים, כל שלב מבוסס על השלב הקודם. כל שלב מהווה בסיס עליו נבנה השלב שאחריו וככל שהיסוד איתן ואיכותי כך השלבים הבאים יעברו בהצלחה.
 

פיזיותרפיה ההתפתחותית בנויה על הידע הזה ובעצם מנסה להקנות לתינוק או לילד שיש לו קושי מוטורי כלשהו, את האפשרות להשלים את החסר ולהוציא את הטוב ביותר מההיבט המוטורי ומעבר לו. הטיפול נותן דגש על השגת מרכיבי תנועה חדשים, לימוד תפקודים מוטוריים שלא הושגו, קידום ניידות ועצמאות לילד שכל אלו מקנים לו בסופו של דבר ביטחון עצמי להמשך הדרך.
 

 כמובן שכל זה נבנה על הידע הרב והניסיון שהפיזיותרפיסט צבר לאורך שנים של לימודים ועבודה מעשית. שזה כמובן הבסיס הראשוני ליכולת לטפל בתינוקות וילדים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן