מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פנאי והפעלות > קיץ וחופש עם ילדים

מה חשוב לדעת על נזקי השמש וקרם הגנה לילדים?

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 18/7/2019
מה חשוב לדעת על נזקי השמש וקרם הגנה לילדים?

מאיזה גיל מותר לחשוף תינוקות לשמש? האם מסנני קרינה באמת מגנים על ילדים? מה הנזק היכול להיגרם משהייה ממושכת בשמש? ועוד

חלק מקרינת השמש שמגיעים אלינו לאדמה מורכבת מקרניים בלתי נראות הקרויות קרניים על סגולות. כאשר הקרניים הללו חודרות לעור הן גורמות נזק לתאי העור הכולל פגיעה נראית לעין ופגיעה שאינה נראית לעין.

כל הדרכים להגנה על ילדיכם מפני השמש - לכתבה לחצו כאן

שתיית מים ותינוקות: כל מה שחשוב לדעת - לכתבה לחצו כאן
האם קרם הגנה מפני השמש לא יעיל? לכתבה לחצו כאן

 

למשל כוויות שמש הינה סוג של פגיעה נראית לעין. נמשים, המופיעים באנשים עם עור בהיר נגרמים גם הם על ידי חשיפה לשמש. 
 
קרניים על סגולות גורמות גם נזק בלתי נראה לתאי העור. חלק מהפגיעה ניתן לריפוי, אך חלקו מצטבר שנה אחרי שנה. אחרי כ- 20-30 שנה של חשיפה לשמש הנזק מצטבר ומתבטא כקמטים, כתמי גיל ואפילו סרטן העור. למרות שחלונות זכוכית מונעים חדירת קרניים על סגולות מסוג  UVB קרני UVA מסוגלות לחדור דרך זכוכית ולהגיע לעור.
 
ישנה חשיבות  לחינוך הילדים מגיל קטן ככל האפשר ולהטמיע בהם את עקרונות החשיפה לשמש. העיקרון המוביל הינו מניעה.
 
ע"פ האגודה למלחמה בסרטן יש לזכור כי מסנני הקרינה מיועדים לשימוש רק בנוסף לשאר אמצעי ההגנה האחרים, כמו צל, שהיה מחוץ למבנה רק בשעות הבטוחות משמש, חבישת כובע, לבישת חולצה בעלת שרוולים, הרכבת משקפי שמש, ולא במקומם. בכל מקרה, אין ביכולתם של מסנני הקרינה להגן באופן מוחלט על העור, והם מהווים "קו הגנה נוסף" על הגוף. 
 
תינוקות בגיל עד שישה חודשים לפחות, אסור שייחשפו לשמש כלל. בגיל זה העור רגיש מאוד ועביר לקרינה. בכל גיל אחר ניתן להיחשף לשמש במידה מבוקרת, כך שרק אזורים קטנים בגוף ייחשפו. חשיפה מבוקרת היא חשיפה קצרה, קיים קרם הגנה היפואלרגי שאותו ניתן לשים לתינוקות קטנים. יש להגן עליהם גם כשהם קטנים מגיל 1/2 שנה.

כיצד תבחרו קרם הגנה לתינוק שלכם?

יעילות קרם הגנה נקבעת על ידי שני דברים: 
 
1. מקדם ההגנה (SPF). ההמלצה היא למרוח ילדים קטנים וגדולים בקרם הגנה שמספרו נע בין 25-40, בניגוד למבוגרים, שבמקרה שלהם ההמלצה היא להשתמש בקרם שמספרו נע בין 15-20. 
 
2. הגנה מקסימלית מפני קרני UVA. במקרה זה קיימת הגנה מפני קרניים אולטרה סגוליות (החודרות פנימה) וגם מפני קרני ה-UVB - הגורמות לצריבה חיצונית של העור.
 
מומלץ לבחור בתכשיר של חברה מוכרת, שמוצריה נמכרים ברשתות השיווק ובתי המרקחת השונים בארץ - כך תדעו שמדובר בתכשיר שעמד בכל התקינים של משרד הבריאות.
 
חשוב לבדוק את תאריך התפוגה המצוין על גבי הקרם וחשוב למרוח שכבה כפולה של קרם לצורך הגנה מקסימלית.
 
באיזה שעות מומלץ לחשוף תינוקות לשמש?
 
השעות המומלצות הן שעות הבוקר המוקדמות (בין 7:00 ל-10:00) ושעות אחה"צ (בין 16:00 ל-20:00). מדובר בשעות בהן הקרינה לא חזקה מדי, בניגוד לשעות הצהריים, אז הקרינה חזקה במיוחד ומזיקה. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן