מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > התפתחות התינוק

מהו חפץ מעבר ולמה ילדכם זקוק לו?

מאת: טלי בן דעת- לישון בשקט | פורסם: 6/6/2019
מהו חפץ מעבר ולמה ילדכם זקוק לו?

אמבטיה, שמיכי ולישון`` - מהו חפץ מעבר? עד מתי ילדים נעזרים בו? למה כדאי להרגיל אותם להשתמש בו ומידע חשוב נוסף

מה דעתכם על התסריט הבא: אתם מקלחים את הילד, מקריאים לו סיפור ונותנים לו נשיקת לילה טוב. הילד שלכם נכנס למיטה, מחבק את הדובי הרך שלו והולך לישון ללא ציוץ. תסריט שונה: אתם נוסעים לסבא וסבתא, מיטה אחרת, חדר שונה. הילד קורא לכם פעם פעמיים לעוד נשיקה ואחריה מחבק את הדובי שלו ו...הולך לישון.

 
חזון אחרית הימים? לא אם יש לו הרגלי שינה בריאים וחפץ מעבר. "חפץ מעבר" הוא צעצוע (דובי, בובה) או חפץ (שמיכה, חיתול בד, מוצץ) שהילד חש קשר רגשי מיוחד כלפיו והוא מייצג עבורו אובייקט התקשרות (עם ההורה). התינוק משתמש בחפץ מעבר על מנת להרגיש בטוח כאשר אינו נמצא עם הוריו.
 
על פי הפסיכואנליטיקאי ויניקוט, חפץ מעבר או אובייקט מעבר - מייצג את מעברו של התינוק ממצב של מיזוג עם האם למצב של נפרדות. זו התחלתה של היכולת ליצור קשרים ויחסים עם הזולת. לרב ילדים נקשרים לחפץ מעבר בין גיל חצי שנה לגיל שנתיים, בגיל שבו מתחיל תהליך הנפרדות מהאם והמעבר מתלות מוחלטת בה לתלות יחסית.
 
חפץ המעבר איננו בא להחליף את ההורה אלא עוזר לתינוק להתמודד בפרידה מההורה באופן הדרגתי.
 
הפרידה הראשונה של תינוקות מההורים מתרחשת בלילה, לכן אימוץ חפץ מעבר עשוי לסייע לתינוק להרדם בעצמו ולהחזיר את עצמו לישון כשהוא מתעורר באמצע הלילה. על כן חשיבותו של אימוץ חפץ מעבר בהקניית הרגלי שינה בריאים.
 
ילדים מנהלים מערכות יחסים שונות עם חפץ המעבר שלהם. ישנם ילדים שמאמצים חפץ מעבר בינקותם וממשיכים להשתמש בו לאורך כל תקופת הילדות. אחרים עוברים מפעם לפעם לחפץ מעבר חדש, ואילו ילדים אחרים מתנחמים בכל צעצוע רך ושעיר. כמובן שישנם ילדים שכלל לא  מתחברים לרעיון של חפץ מעבר.
 
לרב התינוק בוחר בעצמו את החפץ. יחד עם זאת, הורים יכולים ללמוד כיצד לעזור לתינוק שלהם להיקשר לחפץ מעבר ולבחון את תגובתו אליו.
 
 
טיפים שיכולים לעזור לכם להרגיל את הילד לחפץ מעבר: 
 
1. בחרו צעצוע רך (שהתינוק שלכם כבר מחבב) או חפץ בטיחותי על פי הקריטריונים הבאים:
 
• ללא חלקים קטנים שעלולים להתנתק מחפץ כמו כפתורים.
• אם זו בובה דאגו שתהיה בלי בגדים, כובעים או תוספות בד אחרות שניתן להסיר.
• קטן בגודל שקל לתינוק להחזיק ולהזיז.
 
2. חשפו את התינוק לחפץ תחילה במהלך היום ובמצבים חיוביים עבורו כמו הנקה או משחק משותף. ניתן לשים את החפץ בין האם לתינוק בשעת הנקה, בעת האכלה מבקבוק או בעת נשיאה במנשא. ניתן אפילו להכניס את חפץ המעבר לתוך החולצה של ההורה על מנת שיספוג את הריח האהוב של אמא או אבא. בשלב הראשון לא כדאי לשים את החפץ במיטת התינוק, זאת מכיוון שיתכן שלילד יש הקשר שלילי עם המיטה ואז כל חפץ שנשים בה לא יעזור - התינוק לא יקשר אליו.
 
3. המתינו שהילד יגלה עניין בחפץ המעבר החדש בהקשרים החיוביים ביום.
 
4. בשלב הבא, לאחר שהילד החל לגלות עניין בחפץ, ניתן להתחיל לחשוף אותו אליו בהקשרים של שינה, לדוגמה: להכניס אותו למיטה כחלק מטקס השינה בתחילת הערב.
 
5. התאזרו בסבלנות! - תהליך התקשרות לחפץ מעבר איננו עניין של יומיים-שלושה, לרוב הוא יכול לקחת בין שבועיים לשלושה שבועות.
 
6. חשוב מאד שהילד ידע לספק לעצמו את חפץ המעבר ולא יהיה תלוי בהורה לשם סיפוק החפץ. טעות נפוצה של הורים היא לקחת לילד את החפץ לאחר שנרדם ולהחזיר לו אותו בכל יקיצה בלילה על מנת לחזור לישון. הרגל זה יוצר אצל הילד תלות חיצונית בחפץ המעבר. לכן אל תוציאו לילד מהמיטה את החפץ.
 
7. אם התינוק אכן נקשר לחפץ המעבר - עשו לעצמכם טובה, מנעו אסונות אובדן וקנו לו לפחות שניים ממנו או לכל הפחות - בחרו חפץ שקל למצוא לו תחליף זהה.
 
כאשר יגדל התינוק יתכן וירחיב את שימושיו בחפץ המעבר ויאחז בו בכל פעם שהוא יהיה זקוק לקצת יותר בטחון במצבים כמו פרידה מההורה בגן לדוגמה.

אל תחששו שהילד יגרור את החפץ המעבר איתו לעד - רב הילדים מוותרים על חפץ המעבר מעצמם כשהם גדלים והחפץ נשאר כמזכרת מתוקה מתקופת ינקותם.

 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן