מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


פעוטות > התפתחות פעוטות

הדרכת הורים: כיצד היא יכולה לעזור גם לכם?

מאת: עדה צ'קוטאי-סונהיים | פורסם: 24/1/2019
הדרכת הורים: כיצד היא יכולה לעזור גם לכם?

הורות היא לא משחק ילדים, כשנולד תינוק חדש נולדים גם הורים המתפתחים במקביל לתינוקם והחיים הם לא פרסומת בה כולם שמחים, רעננים ומחייכים. בואו לקרוא למה כל כך חשוב להיוועץ באנשי מקצוע בעת תהליך גידול הילדים

בעולם המערבי מקובל מאוד לגשת לקורס הכנה ללידה. זוגות רבים מפנים זמן בשגרה העמוסה וניגשים בהתלהבות ללמוד על לחיצות, נשימות ומה שביניהם. זוהי ללא ספק חוויה חשובה המכינה לקראת הלידה, אבל כמה זמן לידה נמשכת? מקסימום 48 שעות למתייסרות ביותר. ואז - מזל טוב אתם הורים, עכשיו לכו תסתדרו לבד. אתם נותרים עם היצור הצווחן והלא מוכר ותוהים איך הצליחו לעבוד עליכם בפרסומת של מטרנה (כן כן, הפרסומת בה מופיעה אמא מטופחת ואופנתית ובידיה עולל ורדרד, שמנמן, נקי וחייכן).

 
מסתבר שישנו פער גדול בין הפנטזיה למציאות בעניין ההורות. הורים לעתיד מצפים לאושר, שמחה והרמוניה עם הולדת ילדם ופחות מודעים לכך שהורות היא תפקיד מורכב ותובעני המלווה אותנו לכל אורך החיים. התפקיד הולך ונעשה מורכב עם הצטרפותם של ילדים נוספים למשפחה. הורים רבים החווים קושי בהורות חשים בושה ואשמה ונמנעים משיתוף הסביבה בתחושותיהם. 
 
תפיסה שגויה נוספת היא זו הגורסת כי הורות היא דבר טבעי ומולד, כאילו ברגע שהילד מגיח לאוויר העולם ישנה "התגלות" ואנו יודעים בדיוק איך צריך לנהוג. לא כך הוא הדבר. ישנו אולי אינסטינקט הורי מולד, אבל הוא רק הבסיס לכישורים ההוריים הנרכשים עם הזמן והניסיון. כשנולד תינוק חדש נולדים גם הורים המתפתחים במקביל לתינוקם. הדימוי העצמי ההורי הולך ותופס נפח במהלך השנים. דימוי הורי נמוך וחוסר ביטחון בהורות סופם להשפיע גם על תחומי חיים אחרים כגון זוגיות ועבודה.
 
ההורים הם האנשים החשובים ביותר והמשפיעים בותר בחיי ילדיהם. למרות שהילד נולד עם טמפרמנט משלו, להורה יש דרגות חופש רבות בעיצוב אישיותו. הורים רבים סבורים כי התפקיד הכי חשוב שלהם הוא להעניק חום ואהבה. זהו ללא ספק מצרך חיוני ובסיסי במרקם היחסים בין הורים לילדים, אך יותר מכך התפקיד ההורי הוא להכין את הילד לחיים, וזה כולל גם הכנה לקראת קשיים, לחצים ותסכולים. ההכנה הזו מתחילה מגיל אפס ואי אפשר לחכות איתה עד שנדמה כי הילד "גדול" מספיק בכדי לעמוד בכך (האם הגיוני לחשוב שמה שלא הצלחנו לעשות בגיל שלוש ילך ביתר קלות בגיל שמונה כשהילד מתוחכם בהרבה ובעל יכולות שלא היו לו לפני כן?!). מציאת האיזון בין הענקת חום, אהבה, עידוד והבנה לבין איתגור והצבת גבולות בצורה נחושה אינה פשוטה כלל וכלל ודורשת כוחות רבים. כמעט כל הורה מוצא את עצמו נבוך ואובד עצות בשלב התפתחותי מסוים או עם ילד מסוים. 
 
 
במצב כזה הורה יכול לנסות לעזור לעצמו ע"י קריאת ספרות רלבנטית, התייעצות עם חברים ובני משפחה, כניסה לפורומים וכדומה. הבעיה היא שהורים מתקשים למצוא את הזמן לכך, וכאמור גם נמנעים מלשתף אחרים מתוך תחושות של בושה. כמו כן עזרה ב"שלט רחוק" אינה תמיד מספיקה. כאן המקום להציע רעיון מהפכני- פנייה לאיש מקצוע במסגרת קבוצתית או פרטנית. משום מה ברור שכשיש סתימה בכיור פונים לשרברב (ולא מבקשים ממנו להסביר לנו בטלפון איך לפתוח את הסתימה), כשעושים שיפוץ בבית פונים לאדריכל וכשמתלבטים מה לעשות עם הכסף פונים ליועץ השקעות. אבל כשיש התלבטות או קושי בהורות פנייה לאיש מקצוע המתמחה בתחום נתפסת כלוקסוס, "פינוק" או כשלון בתחום בו אנו אמורים לדעת כיצד להסתדר לבד. 
 
הסוגיה הכלכלית מהווה אף היא מחסום בפני פנייה לסיוע מקצועי. אם נחשוב על זה רגע אנו מוכנים להוציא כסף על דברים רבים הנתפסים בעיננו כחשובים - בגדים לילד רק מ"שילב" (מה פתאום שהילד שלי ילבש סחבות?!), ברית/בריתה ברוב עם והדר (שכולם יראו מה אנחנו שווים), נסיעות לחו"ל (חייבים להתאוורר), גוונים בשיער (שאני אראה מוזנחת?!), מסך פלזמה (שיהיה לילד איפה לראות "בייבי מוצרט") ומה לא. אבל, קבלת ייעוץ הורי נחשבת לוקסוס. לזה אין תקציב. עדיף להמשיך את החיים בנוסח התכנית "הישרדות".
 
למותר לציין כי הבעיות בקשר בין הורים לילדיהם מתפתחות בהדרגה והתערבות מוקדמת יעילה לאין ערוך בהשוואה לטיפול בבעיה כשהיא כבר גדולה ולא ניתן לטאטא אותה יותר מתחת לשטיח. כמו כן, כשמדובר בילדים בגיל הרך, פעמים רבות מספיק שההורים מקבלים הכוונה ואין צורך בטיפול לילד עצמו. קשר עם איש מקצוע יכול להיות קצר טווח אם מדובר בהתייעצות ממוקדת או ארוך טווח אם ההורים חשים צורך בתמיכה וליווי מאסיביים יותר.
 
בהדרכת הורים המטפל חושב יחד עם ההורים על המצב בבית. מנסים להבין יחד מה עומד מאחורי ההתנהגות של ההורה והילד ומתוך ההבנות להגיע לקטע הפרקטי. זוהי אפשרות לקחת צעד אחורה ולדון בדברים במצב נינוח ולא תוך כדי סערה רגשית וחוסר שליטה. המטפל מנסה לקחת עקרונות כלליים הידועים כמועילים בהורות ו"לתפור חליפה" המתאימה למשפחה הספציפית. זאת תוך התחשבות במאפיינים רבים כמו מספר הילדים במשפחה, מצב כלכלי, גילאי הילדים, כמות הכוחות שיש להורים, מערכת התמיכה העומדת לרשות המשפחה וכמובן רצונם של ההורים עצמם.
 
למרבה הצער אין תחליף לקשר אישי, ישיר ובלתי אמצעי עם איש מקצוע כשנתקלים בקושי. לא עלייה לשידור בתכנית רדיו/טלוויזיה לקבלת ייעוץ בזק, לא שאילת שאלות בפורומים ולא שיחה מזדמנת עם היועצת במסדרון. הורים שבאמת רוצים לרכוש כלים ולהעצים את עצמם צריכים להקדיש לכך את הזמן (ושוב זה לא חייב להיות המון זמן, אפשר לבוא להתייעצות קצרה סביב סוגיה ספציפית) בצורה רצינית. האם אתם באמת חושבים שהאדם שעונה לכם על רגל אחת יכול לתת תשובה מקצועית ורצינית מבלי להכיר אתכם אפילו קצת?!
 
בסיכומו של עניין יש הבדל גדול בין "לשרוד" את ההורות לבין לחוות סיפוק והנאה מההורות. הבחירה בידיים שלכם.

המאמר נכתב על ידי עדה צ'קוטאי סונהיים, פסיכולוגית קלינית של הילד, מנחת הורים. לדף של עדה באתר - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן