מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

כיצד תטפלו נכון בשיניי התינוק?

מאת: מיכל דותן | פורסם: 12/3/2015
כיצד תטפלו נכון בשיניי התינוק?

כמה פעמים יש לצחצח לילדים את השיניים? מתי יש לקחת אותם לבדיקה ראשונה אצל רופא שיניים? ותשובות לשאלות נוספות שיעזרו לכם לשמור על שיניים בריאות מגיל צעיר

ילדכם הקטן גדל ופיו הקטן מתמלא שיניים. חלק מההורים מתחילים לצחצח עם צאת השן הראשונה, בעוד אחרים לוקחים את הזמן וממתינים עד לשלב מאוחר יותר. נדמה שהורים רבים לא באמת יודעים כיצד להקנות לילדים הרגלי צחצוח ושמירה על השיניים, מתי לגשת לבדיקה אצל רופא הילדים ובכלל איך לעשות הכל בכדי להמנע בעתיד מסתימות, עקירות וטיפולים. עבור אותם הורים, ובכלל עבור כולכם, רכזנו המלצות לטיפול נכון בשיניי התינוק, שאם רק תקפידו עליהם תוכלו למנוע מהקטנים את חווית הטיפולים הכואבים והחורים - הן בשיניים והן בכיסים.
 

באיזה גיל כדאי להתחיל לצחצח שיניים לילד?

עם בקיעת השן הראשונה ניתן להתחיל להרגיל אותו לטקס הצחצוח, זאת על אף שאין לו עדיין באמת שיניים לצחצוח. הרגילו אותו לאחוז במברשת וגם לכך שאתם עוזרים לו בתהליך הצחצוח. ככל שתתחילו יותר מוקדם הדבר ייצור פחות התנגדויות בעתיד ויהפוך לחלק משגרת היום של הילד.

 

באיזה גיל מומלץ לקחת את הילדים לבדיקה ראשונה אצל רופא השיניים?

ההמלצה היא לעשות זאת בין גיל שנתיים לשלוש (לא מאוחר יותר) כאשר לילד יש כבר מספיק שיניים בפה. 
 

התדירות המומלצת לביקור אצל רופא השיניים מהיום בו ביקרתם אצלו בפעם הראשונה היא אחת לחצי שנה.

 

מתי יש לצחצח לילדים שיניים במהלך היום?

ממש מגיל צעיר יש להתחיל להרגיל את הילדים לצחצח שיניים בבוקר ובערב. בבוקר יש לעשות זאת לאחר ארוחת הבוקר, לפני שיוצאים לגן, ובערב יש לעשות זאת בעת המקלחת ולהקפיד שהילד לא אוכל לאחר מכן דבר.
 

במידה והילד אוכל מזון דביק או מתוק, במידה וזה אפשרי יש לצחצח גם לאחר מכן. 

האם הילד יכול לצחצח לבד?

עד לגיל 7-8 הצחצוח העיקרי מתבצע על ידי ההורים. ניתן לתת לילד לצחצח בעצמו בתחילת כל תהליך צחצוח אך על ההורה להשלים את הפעולה.

 

באיזו משחת שיניים כדאי להשתמש?

ראשית יש להשתמש במשחת שיניים המתאימה לגיל הילד (הדבר מצוין על גבי האריזות השונות). מומלץ להשתמש בכמות קטנה מאוד של משחה (בגודל של גרגר אפונה). משחות השיניים מאפשרות ניקוי טוב יותר של השן ומכילות פלואוריד, שזהו יסוד כימי העוזר במלחמה בעששת.

 

כיצד בוחרים מברשת שיניים?

יש לבחור במברשת שיניים בעלת ראש קטן וידית גדולה שתהיה נוחה לאחיזת הילד/תינוק. 
 

האם מותר להשתמש בשטיפות?

שטיפות פה מסייעות גם הן במניעת חורים אך יש להשתמש בהן רק בהמלצת הרופא החל מגיל 8 (גיל בו הילד יודע כיצד לירוק את השטיפה ולא לבלוע אותה).

 

מהי מחלת העששת?

עששת היא בעצם חורים בשיניים והיא נגרמת על ידי חיידקים. פה האדם מכיל כמות עצומה של חיידקים, אשר ניזונים מפחמימות ומפרישים פסולת בדמות חומצה. חומצה זו מזיקה לשיניים בכך שהיא ממיסה את השן וכך בעצם נוצרים החורים. מכיוון שכמעט כל סוג מזון מכיל פחמימות, כל מאכל כמעט עלול לגרום להתפתחות העששת במידה ולא שומרים על ניקיון הפה.
 

הנחיות תזונה לשמירה על שיניים בריאות

מומלץ לתת לילד אכול חמש ארוחות ביום (בוקר, עשר, צהריים, אחה"צ וערב).
 

יש לעשות הפסקה של כשעתיים בין ארוחה לארוחה, זאת בכדי לאפשר לרוק לתקן את הנזק שעלול להיגרם מחומצות המופרשות בפה בעת הארוחה. אכילה בתדירות גבוהה יותר עלולה ליצור רצף של חומציות בפה ולכן הרוק לא יכול לנטרל אותן.
 

מומלץ לתת לילדים לשתות אך ורק מים, גם אם מדובר מדובר במשקה דיאטטי המשקה עדיין גורם לנזק לשיניים מכיוון שהוא מכיל חומצה. 
 

מומלץ להמנע ממתקים ובמידה והם אכלו להקפיד לצחצח מיד אחר כך.
 

הנקה ותחליפי חלב עלולים לגרום להתפחותה של עששת חמורה, זאת במידה והתינוק נרדם עם בקבוק בפה או תוך כדי הנקה. הסיבה לכך היא שהאוכל נשאר על שיני הילד ללא שטיפה למשך שעות ארוכות.
 

כמות הרוק בפה יורדת במהלך הלילה, לכן יש להמנע ממתן פחמימות לאחר הצחצוח האחרון ולתת רק מים לשתייה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן