מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

מהי סימטריה? ולמה היא חשובה להתפתחות התינוק?

מאת: מיכל בר-נס | פורסם: 17/11/2018
מהי סימטריה? ולמה היא חשובה להתפתחות התינוק?

בהסתכלות על תינוק והתפתחותו מייחסים אנשי מקצוע חשיבות גדולה לסימטריה ושמירה על האמצע. הדומיננטיות של צד מסוים בגוף מתפתחת רק בשלב מאוחר יותר. בואו לקרוא כיצד תוכלו לעזור לתינוק מבלי להפריע לקצב ההתפתחות הנכון

תינוק נולד סימטרי, שווה ביכולות של שני הצדדים בגופו. הדומיננטיות של צד אחד בגוף (לדוגמה יד ימין חזקה יותר) מתפתחת רק בשלב מאוחר יותר, מתחילה להסתמן רק בסביבות גיל שנתיים ונקבעת באופן מוחלט בסביבות גיל שלש שנים.

 
מאד חשוב שבתקופה הארוכה והחשובה שלפניה הקבעות הדומיננטיות של צד אחד בגוף - ההתפתחות תהיה סימטרית.
 
מהי סימטריה?
 
הכוונה בסימטרית היא שהתינוק ידע לתפקד באמצע. כלומר, יוכל לפעול ולתפקד באותה עוצמה, קלות ותדירות גם בצד ימין וגם בצד שמאל.
 
דמיינו את הילד יושב ומשחק. לפניו קופסא ריקה והחלקים שאותם צריך להכניס לקופסה, מונחים משני צידיו (ימין ושמאל) ומפוזרים בחצי קשת. במצב נורמאלי אנחנו מצפים מהילד לקחת באותה קלות את כל החלקים ולהכניסם לתוך הקופסה שלפניו. 
 
האמצע הוא מצב שבו שני צידי הגוף יכולים לפעול עם אותם שרירים, באותה עוצמה, ועדיין יכולים לשמור על היציבות של התנוחה תוך כדי פעילות – דבר בהחלט לא פשוט.
 
כשהילד שלכם יושב ומכניס דברים לקופסה, הוא בעצם מבצע פעולה מוטורית מורכבת ומתוזמנת, בין לקיחת אחד החפצים שנמצא לצידו, תוך שמירה על יציבות הישיבה שלו, וסיבוב החלק העליון של הגוף בפיתול הנכון והמידתי. כל זאת כדי שיוכל להושיט את היד לחפץ ולחזור לאמצע ולהכניס לקופסה – כל זה כשהוא חושב על המשחק ולא על התנועה עצמה. 
 
לא לתפוס צד
 
חשוב מאוד שבשלב זה לא תהיה העדפה של צד מסוים, עד שיגיע השלב שבו תיקבע הדומיננטיות המוחית (בסביבות גיל 3) כדי שהפעילות המוטורית לא תפריע לביטוי של הצד הדומיננטי הנבחר. כלומר, אם במוח נקבע שהדומיננטיות הקלינית היא ימין אבל הצד השמאלי הוא חזק יותר – זה מצב בעייתי שלא אמור לקרות, ויתכן שהביטוי של זה בתפקוד המוטורי יהיה הפוך או לא ברור, דבר שיכול לגרום לקשיים בתפקוד המוטורי שיש לו כמובן השלכות על שאר ההתפתחות.
 
בין סימטריה ליציבות
 
בהקשר לסימטריה חשוב לציין את היציבה. שרירי היציבה הם שרירים עמוקים, כשהם עובדים בצורה טובה ביותר הם שמאפשרים לנו לתפקד עם השרירים היותר תנועתיים. אחד הדברים שמאפשר עבודה טובה של שרירי היציבה הוא כשהגוף נמצא במנח האופטימלי שלו לפעולה. מנח זה הוא כשהמפרקים השונים של הגוף ממוקמים ביחס הנכון ביניהם, לדוגמה: אגן מעל קרסול, כתפיים מעל אגן, וימין מקביל לשמאל, זה הבסיס לתנועה לצדדים.  כשעמידת הבסיס שלנו לא נכונה, זה הבסיס לכאבים ובעיות יציבות למיניהם. 
 
בהסתכלות על תינוק אנחנו מייחסים חשיבות גדולה לסימטריה ושמירה על אמצע. 
 
תמיד חשוב להסתכל בזמן הפעילויות השונות והמגוונות של התינוק על גובה הכתפיים, שכמות, מנח האגן, מיקום הידיים והרגליים וכמובן בראש וראשונה על מיקום והחזקת הראש. כל אלה כי יעזרו לנו לאבחן את איכות התפקוד שמשפיעה על איכות התוצאה של הפעילות המוטורית והתנועה של התינוק. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן