מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

טיפול בחום בילדים באמצעות אקמול, נורופן או שילוב

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 14/12/2014
טיפול בחום בילדים באמצעות אקמול, נורופן או שילוב

הרבה הורים מדווחים על שימוש לסירוגין באקמול ובנורופן לצורך הורדת החום של ילדיהם, בואו לקרוא מאמר חשוב העוסק בנושא בפרט ומתן תרופות להורדת חום בכלל

ע"פ מאמר שפורסם ב 28.2.2011 בעיתון הרפואי המכובד pediatrics  Clinical Report - Fever and Antipyretic Use in Children

 
חום הוא אחד מהתלונות הנפוצות ביותר המגיעות לטיפולו של רופא הילדים. 
 
הורים לעיתים קרובות מודאגים ומוטרדים מהצורך לשמור על טמפרטורה "נורמאלית" בילדים החולה. 
 
הרבה הורים נותנים תרופות נוגדות חום (אנטיפירטיקה) גם כאשר החום אינו מאוד גבוה, ולעיתים גם בהיעדר חום. כ-50% מההורים מעריכים שטמפרטורה מתחת 38 מעלות צלזיוס גם נחשבת חום. וכ 25% מההורים יתנו תרופות להורדת חום. 85% מההורים מדווחים כי הם מעירים את הילד משנתו לצורך מתן תרופות להורדת חום. 
 
כמחצית מההורים נותנים מינון לא נכון, מתוכם 15% נותנים מינונים גבוהים מדי של אצטמינופן (אקמול) ואיבופרופן (נורופן). גם רופאים ואחיות הינם מקור למתן אינפורמציה להורים, ולעיתים האינפורמציה אינה נכונה. 
 
האינדיקציה לטיפול כוללת חום מעל 38.3 ושיפור מצבו הכללי של הילד. 
 
כ-80% מהרופאים מאמינים שאין להעיר ילד חולה משנתו לצורך מתן טיפול בנוגדי חום.
 
מטרת הטיפול בילד עם חום היא לשפר את מצבו הכללי.
 
ההחלטה על מתן טיפול בנוגדי חום צריכה להתחיל מתוך הבנה של מה המטרה בטיפול זה. כאשר גורם רפואי מייעץ למשפחה צריך להדגיש את חשיבות הנוחות של הילד, ולהזהיר מפני סימנים של מחלה רצינית, יותר מאשר הצורך בהורדת החום אל טמפרטורה נורמאלית. 
 
לתרופות האנטיפירטיקה יש גם פעילות נוספת באנלגזיה (שיכוך כאב) ולא רק בהורדת החום. רוב הרופאים ממשיכים להמליץ על טיפול זה כי הוא משפר את מצבו הכללי של הילד, את הפעילות שלו, התיאבון, מפחית את אי השקט, ומאפשר להעריך את מצבו של הילד בצורה יותר אמינה. מאחר ואלה הם היתרונות הברורים של טיפול באנטיפירטיקה, אז אלה הם גם המדדים שיש לבקש מההורים להעריך ולשים לב אליהן.
 
החום הינו גורם ללחץ ולפחד בקרב ההורים, אחיות ורופאים בעיקר מחשש שחום גבוה יכול להוביל לפרכוסים, נזק מוחי ומוות, באם החום אינו מטופל. נראה שבשל כך, רופאים לעיתים מלחיצים את ההורים להשיג רמת חום נורמאלית בכל מחיר ע"י טיפול אגרסיבי באנלגטיקה בילדיהם. 
 
למרות שאין די מידע בנושא, הרבה רופאים ממליצים על מתן רוטיני של אנטיפירטיקה לפני קבלת חיסונים, כדי להפחית את האי נוחות שבאה יחד עם ההזרקה של החיסון. במחקר אחד לפחות אשר בוצע לאחרונה, נמצא שיש אפשרות של ירידה ביעילות החיסונים שניתנו לילדים שטופלו באנטיפירטיקה. 
 
 
אקמול (אצטמינופן)
 
המינון הנכון של אקמול הוא 10-15 מ"ג לכל ק"ג במשקלו של הילד, ומתן כל 4-6 שעות. תחילת הפעילות של הטיפול תוך 30 עד 60 דקות. בערך 80% מהילדים שמקבלים טיפול זה ייחוו ירידה בטמפרטורה תוך הזמן הזה. 
 
מתן תרופה במינון גבוה יותר כמנה ראשונית עלול להוות סיכון בבלבול במינון המותר, ובכך לגרום לרעילות ופגיעה בכבד. 
 
 
נורופן (איבופרופן)
 
השימוש בנורופן עלה בשל הרושם שהפעילות  הקלינית שלו ממושכת יותר. 
 
בפועל, מחקרים אשר השוו מתן נורופן (במינון של 10 מ"ג לק"ג) לאקמול (במינון של 15 מ"ג לק"ג) הדגימו שנורופן יעיל לפחות כמו, אם לא יותר, מאקמול בהורדת טמפרטורת חום הגוף כאשר כל תרופה ניתנת כמנה בודדת או במנות חוזרות. מידע נוסף מראה שדווקא גיל הילד ועוצמת החום הם המדדים המשפיעים יותר על היעילות של הטיפול באנטיפירטיקה (ילדים מעל גיל 6 שנים וכאלה עם חומים גבוהים יותר, יגיבו פחות טוב לאנטיפירטיקה). 
 
אין מחקרים המשווים את פעילות הנורופן לעומת האקמול בשיפור מצבו הכללי של הילד. אין מחקרים המראים שאחת מהתרופות בטוחה יותר מהשנייה בילדים בין הגילאים 6-12 חודשים. 
 
יש להיזהר במתן טיפול זה בילדים מיובשים או עם מחלה מורכבת. 
 
אין מידע לגבי השימוש בילדים מתחת גיל 6 חודשים. למרות שעל הקופסא כתוב שיש להתייעץ עם רופא במקרים אלה. 
 
בעיה נוספת המוכרת כקשורה לאיבופרופן הוא זיהום בסטרפטוקוק Aכאשר ניתן איבופרופן לילדים הסובלים מאבעבועות רוח. אך עדיין אין די מידע על הקשר בין האחד לשני נכון להיום. 
 
טיפול משולב
 
הרבה הורים מדווחים על שימוש לסירוגין באקמול ובנורופן. במחקרים אשר השוו טיפול בתרופה בודדת לבין שילוב, נראה שלאחר 4 שעות, בטיפול המשולב הייתה ירידה בטמפרטורה בצורה משמעותית, בהשוואה לטיפול בתרופה בודדת. לדוגמא, 6 עד 8 שעות לאחר טיפול בתרופות לסירוגין הייתה ירידה בחום ב 81-83% מהילדים, בעוד שבאלה אשר השתמשו בתרופה בודדת הייתה ירידה של חום ב 58-35% בלבד. 
 
החשש הוא שטיפול בשני סוגי תרופות עלול להוביל לטעויות במינונים. כמו"כ הצורך לתת שתי תרופות מגביר את הפוביה מחום, ממנה אנו רוצים להימלט, כי המטרה היא לא לטפל בחום אלא לטפל במצבו הכללי של הילד!
 
למרות שיש הוכחה ששילוב של תרופות מוריד את חום הגוף לזמן ממושך יותר, אין כל הוכחה שטיפול משולב מוביל לשיפור בשאר המדדים הקלינים. אין המלצה רפואית חד משמעית מוכחת מדעית לטיפול זה. 
 
חובת הצוות הרפואי, הבוחר לתת טיפול משולב של שתי תרופות לאנטיפירטיקה, להסביר היטב למטופל את המינונים והמרווחים הנכונים בין תרופה לתרופה. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן