מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


פעוטות > התפתחות פעוטות

האם ההתנהגות המינית של הילד נורמלית?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 5/10/2017
האם ההתנהגות המינית של הילד נורמלית?

הקו החם להתנהגויות מיניות חריגות של ילדים עומד לרשותכם בדיוק בכדי לעזור לכם לענות על שאלה זו ובכדי לקבל כלים שיעזרו לכם להתמודד עם בעיות שונות

ילדים תוקפים מינית מתחת לגיל 12. בשנים האחרונות אנו עדים להתגברות תופעת האלימות בקרב ילדים ובני נוער בישראל ובכלל זה גם תופעת האלימות המינית. מניסיוננו בארץ אנו יודעים כי ילדים צעירים (אפילו בגיל הגן) תוקפים מינית. המשמעות המיידית הנגזרת ממספר הילדים ובני הנוער המעורבים בתקיפות מיניות היא קיומם של נפגעים רבים.

 
ילדים שתוקפים מינית ואינם מטופלים בעוד מועד עלולים לפתח דפוס הולך ומחמיר של תקיפות הן מבחינת התדירות והן מבחינת חומרת המעשים. ללא טיפול קיימת אפשרות סבירה להתפתחות של סטייה מינית כרונית. ממצאים אלו מבהירים את חשיבות ההתערבות המוקדמת באלימות מינית בקרב ילדים. חשיבות ההתערבות המוקדמת מבוססת גם על הניסיון המקצועי והמחקרי הקובע כי ככל שהטיפול מתחיל מוקדם יותר, סיכויי ההצלחה רבים יותר, שכן דפוסי התקיפה המינית טרם הוטבעו באופן עמוק, ניתן להיעזר במערכות תומכות בקהילה ולעיתים גם במשפחה. 
המרכז למניעה ולטיפול באלימות מינית בקרב ילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית
 
ההכרה החברתית בצורך לטפל בעברייני מין קטינים כקבוצה הנזקקת לטיפול ייחודי הנה חדשה יחסית. עד העשור האחרון, התייחסו לאוכלוסייה זו כאל יתר העבריינים, והיא זכתה בטיפול מאותו סוג שקיבלו יתר העבריינים במסגרות השונות. כל מסגרת בהתאם לדרכי הטיפול שלה. אולם, עבירת מין שונה מעבירות אחרות הן בהשפעה (אימפקט) שלה על הקורבן (בהשוואה לעבירות רכוש), והן  בעובדה שקיים בה פן של התמכרות (אתגר, 1997). לפיכך פותחו שיטות ספציפיות הן להערכה ואבחון של  עברייני מין, והן לטיפול בהם. 
 
ההכרה בצורך בהתייחסות דיפרנציאלית לקטינים הפוגעים מינית, הביאה לפיתוחם של מספר תוכניות טיפול ומניעה שונות במערכות הטיפול לילדים ונוער בישראל, ולפני כתשע שנים הביאה גם להקמתו של המרכז למניעה ולטיפול באלימות מינית בקרב ילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית (גיל 12) ולפתיחתו הרשמית בדצמבר 2001. 
 
המרכז הוקם ביוזמת עמותת על"ם  - עמותה לנוער במצבי סיכון ומצוקה בשיתוף משרד החינוך -  שפ"י, ומשרד העבודה והרווחה -  השרות לילד ונוער ואגף התקון. 
 
הקו החם להתנהגויות מיניות חריגות של ילדים 
 
הקו החם להתנהגויות מיניות חריגות של ילדים, הפועל במסגרת מהמרכז למניעה ולטיפול באלימות מינית בקרב ילדים, הוקם הן כדי לסייע בהגברת המודעות לתופעה, והן כדי להוות כתובת לכל אותם הורים ואנשי מקצוע המתלבטים מתי "זה" נורמאלי ומתי לא?.
 
מבין היתרונות של קיום הקו במסגרת המרכז ניתן למנות את היכולת להיעזר בידע ובניסיון הנלמד מהפעולות האחרות המתקיימות במרכז מחד, ובמידת הצורך להפנות לייעוץ וטיפול במסגרתו, או במסגרות אחרות, מאידך.
 
מטרות הקו החם
 
לקו החם במסגרת המרכז שתי מטרות עיקריות: 
 
1. לשמש מעין "רמזור" לאנשי מקצוע ולהורים הנתקלים בשאלות או המתלבטים בקשר להתנהגות המינית של ילדיהם. 
 
אחת השאלות המרכזיות בהן נתקלים הורים ואנשי מקצוע כשמדובר בהתנהגויות מיניות, היא: "מתי 'זה' נורמלי ומתי לא"? מתי ההתנהגות הנצפית היא חלק מההתפתחות המינית ה"נורמלית" והנורמטיבית של הילד ומתי יש לחשוד בסטייה מקו  ההתנהגות המינית ה"נורמלית" והנורמטיבית לכיוון של פגיעה אפשרית באחרים. 
 
אחת המטרות של "הקו החם" היא לשמש מעין "רמזור", כלומר לסייע לראות מתי מדובר ב:
* "אור ירוק" – התנהגות מינית נורמלית ונורמטיבית, 
* "אור צהוב" – התנהגות מינית המעוררות דאגה,
* "אור אדום" – התנהגות מינית חריגה ופוגעת המחייבת התייעצות מיידית.
 
המענה הטלפוני משמש  כמעין "חדר-מיון", כאשר למתנדב המקבל את השיחה הידע והמיומנות להתייחס באופן מיידי לשאלות שמעלים המתקשרים ולהציע תשובות, הדרכה, הפניה, או המשך טיפול בהתאם לצורך, לרבות בתחום המרכז.
 
חשוב להדגיש כי הקו החם הוא לא קו טיפולי, אלא משמש יותר כמקור ל"עזרה ראשונה" היכולה להתבטא בהרגעה, הנחיה, הדרכה או הפניה של המתקשרים  -  הכול לפי הצורך.
 
הפעלת "קו חם" עשויה לסייע באופן ייחודי בעיקר בזכות האנונימיות שהיא מאפשרת למבקשים סיוע בתחום כה רגיש ומלא בסטיגמות. 
 
הנה כמה דוגמאות לשיחות המגיעות לקו החם:
אם התקשרה להתייעץ לאחר שבנה הבכור, בן ה-11, ביקש מאחיו הצעיר, בן ה-7, שינשוך לו את איבר המין, בזמן שהתקלחו יחד. 
 
אם לילדה בת 8 התקשרה וסיפרה כי ביתה נוהגת לאונן במספר רב של מקומות, ביניהם במגרש המשחקים בבית הספר.
 
נער בן 14, מהמגזר החרדי, שנבהל כי התעורר בבוקר עם זקפה.
 
אב התקשר ודיווח כי בנו, בן ה-9, פגע מינית כאשר ניסה להחדיר את איבר מינו לשכנתו בת ה-4.
 
 
2. לסייע בהגברת מודעות לתחום ספציפי זה.
 
למרות שאנו יודעים כי קיימת בעיה רחבת היקף של ילדים שלהם התנהגויות מיניות חריגות, המודעות לכך הן  בקרב אנשי מקצוע, והן בקרב הקהל הרחב מועטה ביותר. הן אנשי מקצוע והן הקהל הרחב נוטים "לעצום עיניים", או ל"לתרץ" את ההתנהגויות המיניות החריגות בכך ש" זה חד פעמי", "זו סקרנות" "זה יעבור", "Boys will be Boys ", "זה לא נורא" ועוד. 
 
ניתן למצוא הרבה סיבות לכך שגם כאשר מתרחשת תקיפה המבוגרים נוטים לא לדבר עליה ולא לדווח עליה. לעתים החרדה והבהלה עם גילוי התקיפה כל כך גדולים שמנסים להתעלם מכך שהיא קרתה. גם המבוכה "לדבר על מין", ועוד בהקשר של ילדים כל כך קטנים תורמת לכך ש"לא מדברים". קורה גם שקשה למבוגרים לקשר בין ילדים קטנים "סמל התמימות", ובין מעשים קשים של ניצול מיני. מאידך, ידוע לנו עד כמה חשוב לדבר, להתייעץ, להתלונן ולטפל בילדים בעלי התפתחות מינית חריגה. ידוע כי בדרך כלל לא מדובר במקרים חד פעמיים אלא בדפוס של התנהגות. לצורך ההמחשה -  אל המרכז הופנו ילדים בגילאי 8-10 שכבר תקפו  בין 7-12 פעמים. ידוע גם שללא טיפול המצב מסלים ומחמיר הן מבחינת מספר התקיפות והן מבחינת דרגת החומרה שלהן. ידוע גם כי כשמדובר בילדים קטנים רבים הסיכויים שהם עצמם היו קורבן לתקיפה מינית, וזו אחת הדרכים שלהם ל"אותת" על כך. טיפול מוקדם בילדים אלה יסייע הן לילדים להפסיק את התנהגותם הפוגעת וימנע קורבנות עתידיים. 
 
אוכלוסיות יעד של הקו החםהשרות מיועד הן לקהל הרחב והן לאנשי מקצוע המתלבטים בנוגע להתנהגות מינית חריגה של ילדים מתחת לגיל 18. 

לשיחה צלצלו עכשיו - 03-6477898

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן