מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


עזרה ראשונה > הנחיות בטיחות לילדים ותינוקות

מנקים לפסח? חשוב שתקראו את אזהרת משרד הבריאות

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 18/4/2019
מנקים לפסח? חשוב שתקראו את אזהרת משרד הבריאות

על פי נתוני המרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב``ם: קיימת עלייה במספר החשיפות לרעלים והרעלות לפני חג הפסח, בפרט בקרב ילדים עד גיל 6

מדי שנה לקראת חג הפסח נרשמת עלייה בהיפגעות ילדים מחומרי ניקוי וכימיקלים. לקראת חג הפסח משרד הבריאות, בשיתוף עם ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים והמרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם  - מפרסמים כללי בטיחות לשימוש נכון בחומרי ניקוי וכימיקלים  

 
מנתוני המכון הארצי למידע בהרעלות, מרכז רפואי רמב"ם ומשרד הבריאות - עולה שבשנים האחרונות נרשמה בשבועיים שלפני חג הפסח עלייה של 25-33% במספר ההיפגעויות. 45-60% מהנפגעים הם ילדים עד גיל 6 שנים, כ- 95% מהם נחשפו לרעלים בביתם. 
 
עיקר העלייה בהיפגעות היא בשל חשיפת ילדים לחומרי ניקוי ביתיים. רוב הפגיעות מסוג זה מתרחשות בבית, מתוך סקרנות, אי הבנה וחוסר ידיעה. בימים שלפני הפסח יש עליה נכרת בשכיחות ההרעלות בילדים. ברוב המקרים מדובר בילדים שגילם מתחת לגיל 6 שנים שבולעים חומרי ניקוי, חומרי הדברה, תזקיקי נפט ותרופות.
 
במסגרת ההכנות לפסח מתבצע בו זמנית במאות אלפי בתים ניקיון יסודי, צביעה, ניקוי ומירוק הכלים והמטבח. פעולות אלה נעשות תוך שימוש בחומרי ניקוי, צבעים וחומרי הדברה. לעתים קרובות נמצאים החומרים באריזות פתוחות בתפזורת ובהישג יד של ילדים. גם ארון התרופות בבית עובר רענון ותרופות רבות מוצאות את דרכן לפח.
 
מאחר ומדובר בתקופה בה הילדים שוהים בבית, מכיוון שהם נמצאים בחופש מהגנים ומבתי הספר חופש,  הם נמצאים לעתים קרובות ללא השגחה נאותה, בשל במצבים שכאלה זהמתרחשות תאונות רבות ובעיקר הרעלות.
 
מסקר טלפוני שקיים ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים במרץ 2009, בקרב מדגם אקראי ומייצג של 501 הורים לילדים עד גיל 15 במגזר היהודי, באמצעות "ליטל שמר חיים – מחקר יישומי", בשיתוף מכון "מחשוב" - בנושא מניעת הרעלות עולה, כי עדיין למעלה משליש מההורים מאחסנים את חומרי הניקוי במקומות שאינם בטוחים לילדים: 32% מהמרואיינים מאחסנים את החומרים בארון נמוך ולא נעול. 5% מהמרואיינים ציינו מיקומים אחרים, שלא ניתן לקבוע בוודאות האם הם בטוחים. 63% מהמרואיינים ציינו כי הם מאחסנים את חומרי הניקוי במיקומים בטוחים: 20% בארון נמוך נעול, ו-43% בארון או מדף גבוה. התפלגות התשובות דומה לממצאי סקרים קודמים שנערכו בשנים 2004-2005. 
 
שיעור ההורים שמאחסנים חומרי ניקוי בארונות נמוכים לא נעולים נמוך יחסית בקרב הורים לילדים בני 3-1 שנים (23%), ובני 8-5 (25%), אך בקרב הורים לילדים בשכבת הגיל 5-4 שיעור זה עומד על 35%. שיעור המאחסנים חומרי ניקוי בארון נמוך לא נעול הנו נמוך יחסית בקרב בעלי הכנסה גבוהה בהרבה מהממוצע (22%). 
 
חשוב לציין, כי לפני כשלוש שנים נכנס לתוקף תקן ישראלי ת"י 4272 חלק 1 בנושא: תכשירים לניקוי תנורים ולהסרת שומנים, המיועדים לשימוש ביתי: דרישות בטיחות, אריזה וסימון. תקן זה עוסק במניעת כוויות כימיות על ידי טיפול בשני מרכיבים עיקריים: אריזת המוצר והרכבו. 
 
אורלי סילבינגר, מנכ"ל ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים ופרופ' ידידיה בנטור מהמרכז הארצי למידע בהרעלות, רמב"ם, מפרסמים כללי בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים:    
 
- חומרי ניקוי יש למקם הרחק מטווח השגתם של ילדים - במקום גבוה או נעול. מיד בתום השימוש, יש להקפיד להחזירם למקומם ולסגור את המיכל, זאת כדי למנוע בליעה או שאיפה של חומרים רעילים וכוויות.  
 
- מומלץ לקנות חומרי ניקוי ותרופות באריזות קשות פתיחה לילדים.
 
- אין לערבב חומרי ניקוי, ובפרט לא חומצות ומלבינים, תערובות כאלו משחררות גזים רעילים ועלולות להיות מסוכנות ביותר במקרה של שאיפה.
 
- יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי והתרופות באריזתם המקורית תוך סגירת המיכל. אין לאחסן חומרי ניקוי בבקבוקי שתייה, גם אם מצוין על בקבוקי השתייה "חומר רעיל" -  פעוטות אינם יודעים לקרוא.
 
- אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון ולא בכוסות שתיה.
 
- קריאה קפדנית של הוראות השימוש במוצר, לפני השימוש בו, והקפדה בביצוע ההוראות עשויות להועיל למבוגרים ולילדים כאחד.
 
בכל חשיפה או חשד לחשיפה לחומר רעיל פנו לסיוע רפואי או למרכז הארצי למידע בהרעלות, רמב"ם, בטלפון 04-8541900.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן