מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

כל מה שצריך לדעת על מעקב טיפת החלב

מאת: יפעת פינדלינג | פורסם: 29/9/2014
כל מה שצריך לדעת על מעקב טיפת החלב

מה כולל המעקב בתחנות טיפת החלב בארץ? האם יש צורך בתשלום אגרה? האם נערכים קורסים החייאה? כיצד מתלוננים על אחות מטפלת? מה עושים במקרה של מעבר דירה? ותשובות לשאלות חשובות נוספות

הורים רבים נתקלים בכל יום בשאלות הנוגעות למעקב בתחנות טיפת החלב בישראל. רכזנו עבורכם תשובות לשאלות נפוצות שיכולות לעזור לכם בהתנהלותכם מול תחנת טיפת החלב שלכם.

 
 
האם יש צורך בתשלום אגרת טיפת חלב?
 
עפ"י הנחיית סמנכ"ל לפיקוח על קופות חולים ושירותי בריאות נוספים מ- 27.12.2009 יש לחדול מגביית אגרת טיפת חלב עבור התקופה המתחילה ב- 1.1.2010. לכן על פי ההנחיות החדשות אין צורך בתשלום אגרת טיפת החלב.
 
 
מי צריך להיות תחת מעקב טיפת חלב?
 
כל תינוק הנולד בישראל צריך להיות תחת מעקב תחנת טיפת החלב הקרובה לביתו, במשך 5 השנים הראשונים לחייו. יחד עם זאת התחנות משמשות כמקור מידע עבור תינוקות והורים מגיל לידה ועד גיל 6 שנים (כיתה א'). בגיל 3 ו-5 שנים מגיע הפעוט לצורך מעקב התפתחות וגדילה ובדיקת סינון ראיה ללא צורך בקבלת חיסון.
 
מדוע יש צורך במעקב טיפת חלב?
 
ילדים זקוקים למעקב בריאותי מיום לידתם, בדגש על התפתחותם וגדילתם. מטרת המעקב היא פיקוח אחרמצבו הבריאותו וההתפתחותי של התינוק (מבחינה מוטורית, שפתית, נפשית, שכלית וחברתית), זאת מכיוון שלהתפתחות התינוק בשלב זה של חייו ישנן השלכות משמעותיות על עתידו ולתפקודו כאדם בוגר.
 
בישראל מאמינים כי על טיפת חלב לשמש כשירות בריאות מונע, אוניברסלי, נגיש זמין וסדיר, לילדים ולמשפחותיהם, זאת לצורך מתן הדרכות שונות, יעוץ הולם לצורכי הילדים ולצורך ביצוע בדיקות לאיתור בעיות בריאות למען טיפול ו/או שיקום - מוקדמים ככל האפשר. עוד במסגרת המעקב ניתנים לתינוק חיסונים למניעת מחלות. 
 
מהי המטרה אותה מנסה משרד הבריאות להשיג באמצעות תחנות טיפת החלב?
 
קידום ושמירת בריאותם הגופנית, שכלית, רגשית וחברתית של הילדים במשפחותיהם. 
מניעת מחלות וסטיות ממצב בריאות תקין. 
גילוי מוקדם של ליקויים שיאפשר טיפול ו/או שיקום מוקדם ככל האפשר. 
פיתוח התנהגויות מקדמות בריאות בקרב הילדים ומשפחותיהם. 
קביעת הצרכים הבריאותיים של כלל הילדים ברמה אזורית וארצית לשם יזום וידוע גורמי בריאות חינוך ורווחה על הצורך  בתכנון שרותים. 
 
מתי מתבצעת הבדיקה הראשונה בטיפת החלב?
 
הבדיקה הראשונה חלה בסמוך לשחרור הילוד מבית החולים, מומלץ מהימים הראשונים לחייו. על ההורה ליצור קשר עם תחנת טיפת החלב הסמוכה לביתו לצורך קביעת בדיקה ראשונית. הכוללת אומדן מצב התינוק ומתבססת על ראיון עם ההורים ובחינת טפסי השחרור מבית החולים.
 
היכן נערכים מפגשי טיפת החלב?
 
המפגשים עם המשפחה נערכים בתחנת טיפת החלב הקרובה לביתכם או במסגרת ביקורי בית במידת הצורך (ובתיאום עם אחות בתחנה). למעשה רוב הילדים אכן מתאמים תור למפגש ראשון בתחנת טיפת החלב, אך כל ילד/ה בכור/ה זכאי לקבל ביקור בית לאחר הלידה, לפני ההגעה הראשונה לטיפת חלב.

כל תינוק שנולד פג זכאי זכאי גם הוא לביקור בית ראשון וכל ילד שנולד עם בעיה חריגה - מום מולד או תינוק בסיכון כלשהו זכאי לביקור בית ראשון לפני המפגש בטיפת חלב.
 
בכל כמה זמן יש להגיע לתחנת טיפת החלב לבדיקות?
 
במשך תקופת המעקב על ההורים להגיע עם הילד לצורך מתן חיסונים בתקופות שונות עליהם מקבלים ההורים הודעה מראש. פגישות נוספות נקבעות בהתאם למצבו הבריאותי וההתפתחותי של הילד או על פי צרכי ההורה. לצורך הדוגמה פגים שנולדו במשקל נמוך, ילדים בהזנחה, ילדים עם מומים שונים, חולים במחלות כרוניות ועוד מגיעים לעיתים תכופות יותר למעקב. יחד עם זאת ישנם הורים הנתקלים בבעיות שונות של תזונה או הנקה, אמהות הסובלות מדיכאון לאחר לידה, משפחות הסובלות מעוני נזקקים גם הן/ם להדרכות ופגישות מעקב נוספות.
 
מה כוללות הפגישות בטיפת החלב?
 
הפגישות כוללות מתן חיסונים, שקילת התינוק, בדיקות התפתחות שונות על ידי האחות המטפלת ועל ידי בדיקות רופאים המגיעים לתחנה. בכל מפגש שכזה מציינת האחות את מטרת המפגש, מתייחסת למפגש הקודם ומסבירה להורה גם את המצפה לו במפגש הבא. בנוסף מטרת המפגש היא מתן מענה לשאלות ההורים ולמתן ייעוץ.   
 
אחיות טיפת החלב מנחות ומייעצות את בני משפחה תוך התאמה לערכים ולתרבות שלהמטופלים, ושמירה על כבודם ופרטיותם. 
 
בנוסף מקבלים ההורים הנחיות לגבי תזונת התינוק על פי ה"תדריך להזנת התינוק הבריא והפעוט בישראל".
 
אחיות טיפת החלב מנחות את ההורים לגבי מתן ויטמנים ותוספים שונים לתינוק, הן בהתאם להנחיות משרד הבריאות והן בהתאם למצבו הבריאותי של התינוק.
 
עוד במסגרת פגישות המעקב מתעדת האחות תוצאות בדיקות ומעקבים שעבר הילד אצל רופא הילדים, רופאים מומחים ועוד, זאת בכדי לעדכן את התוצאות ברשומות הבריאות לצורך מעקב.
 
במידת הצורך מפנה אחות טיפת החלב את הורי התינוק למעקבים ואבחונים חיצוניים כגון – המכון להתפתחות הילד, בדיקות ראייה, רופא ילדים ועוד. זאת בהתאם לממצאי הבדיקות הנערכות בתחנה ובהתאם להתפתחות התינוק.
 
החיסונים במסגרת המעקב ניתנים בהתאם לתוכנית של משרד הבריאות ועל פי הנחיות המתעדכנות מעת לעת של "תדריך חיסונים". אין צורך באישור רפואי ובבדיקת רופא לפני מתן חיסוני שגרה אלא במקרים מיוחדים.
 
הערכת גדילת התינוק מתבצעת על פי שקילת ומדידת היקף ראשו של התינוק - זאת בהשוואה לעקומות הגדילה המעודכנות של משרד הבריאות. פרמטר חשוב נוסף הנבדק הוא אורך התינוק (עד גיל שנתיים) וגובה הפעוט (מעל גיל שנתיים).
 
בין הגילאים 9 חודשים ועד שנה תנחה האחות את ההורים לבצע ספירת דם לצורך בדיקת הומוגלובין ומדדים נוספים.
 
לשם מה נערכת בדיקת רופא בטיפת חלב?
 
גם אם אתם מטופלים אצל רופא ילדים של קופת החולים עליכם להגיע לבדיקת רופא הנערכת  במועדים קבועים בתחנות השונות, זאת לצורך קבלת אנמנזה, בדיקה גופנית כללית ובדיקה נוירולוגית - התפתחותית להערכת מצבו  התפתחותי של הילד, על פי הסעיפים השונים ברשומת הבריאות. בדיקות רופא נוספות תקבענה על ידי הצוות הבריאותי על סמך ממצאי בדיקה זו ועל סמך שיקול דעת מקצועי. 


הורים רבים מוותרים על בדיקת הרופא בטיפת חלב מכיוון שהם יוצאים מתוך נקודת הנחה כי רופאה ילדים שלהם רואה את ילדם בתדירות גבוהה. חשוב לציין כי רופא הילדים איננו מעריך את גדילתו והתפתחותו של הילד כאשר נדרש לבדוק את הילד בזמן מחלה, הילד עצמו אינו מבטא את כישוריו בזמן שהוא אצל רופא הילדים ולכן כדאי להקפיד ולהגיע לרופא ההתפתחות שגם בודק בדיקה פיזיולוגית וגם מעריך את ההתפתחות המוטורית והקוגניטיבית. בדיקות רופא בטיפת חלב נעשים בגילאי חודשיים, 9 חודשים, שנה וחצי, שנתיים וחצי ובגיל 5 שנים.
 
 
מהי בדיקת הראיה שנערכת במסגרת המעקב?
 
מדובר בבדיקת סינון לראיה שמבוצעת באחת משתי השיטות הבאות:
 
1. בדיקה בשיטה של רטינוסקופיה מהירה בגיל 9 חודשים עד שנתיים וחצי.
2. בדיקת ראיה באמצעות לוח סנלן, בגיל שלוש עד שלוש וחצי שנים. בדיקת סינון לראיה לכלל הילדים נערכת בגיל 6-5 שנים באמצעות לוח סנלן.
 
 
כיצד מתבצע הרישום והדיווח בתחנות טיפת החלב?
 
על כל אחות חלה החובה לרשום את הנתונים האישיים של התינוק בדייקנות גם על גבי כרטיס הבריאות של שנפתח עבור הילדים בבדיקה הראשונה יפתח למטופל בביקורו הראשון בטיפת חלב. אם היה מטופל בתחנה אחרת ידרש הכרטיס ממקום הטיפול הקודם (בתחנה ממוחשבת ייפתח גיליון אלקטרוני על פי ת.ז.).
 
בכרטיס בריאות הילד יירשמו נתונים על הילד, משפחתו וסביבתו, ההריון והלידה ופרטים רלוונטים נוספים. 
 
בכל ביקור של הילד ירשמו בכרטיס כל ממצאי הבדיקה כולל פרטים אנמנסטיים, וכל הפעולות שנעשו על ידי הצוות הבריאותי (בדיקות, חיסונים, הערכת גדילה, הדרכה וכו'). 
 
כרטיס אישי לילד (כחול) לכל ילד ובו ירשמו באופן שוטף כל נתוני מעקב הגדילה.
 
פנקס חיסונים אישי - ניתן לכל ילד בבית החולים, ובו נרשם מתן החיסון הראשון נגד דלקתכבד נגיפית B על ידי נותן החיסון. וכן, ביצוע בדיקות  P.K.U ותת תריסיות.  בכרטיס זהנרשמים באופן שוטף החיסונים אותם יקבל וקיבל הילד. 
 
מה עושים במקרה של מעבר דירה?
 
עליכם לעדכן את התחנה הישנה בדבר המעבר ולבקש מהתחנה החדשה אליה אתם מעוניינים לעבור שתיצור קשר עם התחנה הישנה לצורך משיכת פרטי הילדים ועדכון הכרטיס שלהם בתחנה החדשה.

יתכן שבשל מעבר דירה יהיה גם מעבר לטיפת חלב אחרת ששייכת למשרד הבריאות או לקופת חולים ולכן יהיה צורך לחתום על טופס ויתור סודיות לצורך העברת תיק הילד מתחנה אחת לאחרת .

מה עושים במקרה של רצון לעבור תחנה בשל חוסר שביעות רצון?
 
אם מדובר בטיפת חלב של משרד הבריאות לרוב יש צורך באישור של אחראית התחנה או המפקחת שמעליה כי רוב התחנות מקבלות את המטופלים לפי אזור מגורים. במידה שטיפת החלב שייכת לקופת חולים ויש עוד סניף בקרבת מקום לרוב אין בעיה לבקש העברה גם ללא אישור מיוחד.
 
 
כיצד משחזרים פנקס חיסונים?

עד גיל 6 שנים שחזור הכולל את הפנקס הכחול ורישום בתוכו עולה 
כ-88 שקלים עבור שחזור של עד 10 דפים. חשוב לדעת שמחיר האגרה משתנה מעת לעת ולעתים אגרת התשלום גם אינה אחידה בטיפות החלב השייכות לקופות חולים לבין אלה השייכות למשרד הבריאות.

ניתן להוציא תדפיס של החיסונים אך זה ללא הפנקס הכחול והרישום. חשוב לציין כי בכל מקום בו מחסנים חייבים להגיע עם פנקס ממש ע"מ לרשום בפנים את החיסונים שמקבל בהמשך.

 
לאחר גיל 6 שנים ניתן לקבל רק את התדפיס. ברוב המרפאות במכבי שרותי בריאות יש את הפנקס עצמו ואז ניתן לשדך את דף התדפיס לפנקס. כמו כן, לאחר גיל 6 שנים מקבלים עוד חיסונים בבית הספר או במרפאה ולכן יש לעבור בכל תחנה כזו ולבקש את התדפיס או אישור שביצע. חיסונים בבית הספר ניתן לברר או לקבל אישור מהאחות המחסנת בבית הספר או בחברת "נטלי" המעסיקה אותן.

מה עושים במידה ורוצים להתלונן על תפקודה של האחות המטפלת או על התחנה בה אתם רשומים?
 
חשוב לציין כי טיפות החלב בארץ חלקן שייכות למשרד הבריאות וחלקן לקופות החולים ,ברוב הערים בישראל טיפת החלב תהיה שייכת או למשרד הבריאות או לקופת החולים,לדוגמא: בעיר כפר סבא טיפות החלב שייכות לקופות החולים, בעיר רחובות טיפת החלב שייכת למשרד הבריאות .יש רשימה מעודכנת באתר טיפת חלב ברשת ובאתר משרד הבריאות בכתובת זו.
 
לכן בהתאם לסוג טיפת החלב כך ניתן לפנות בתלונה:
אם מדובר בטיפת חלב של קופת חולים פונים למנהלת הסניף של הקופה שהיא ניטרלית ולא שייכת כלל למערך האחיות (לכן לרוב היא נוטה להבין את עמדתו של המטופל).
 
במידה שטיפת חלב שייכת למשרד הבריאות, לכל תחנה יש לשכה ומחוז  וניתן לברר בתחנה לאיזו לשכה שייכת או לאיזה מחוז וניתן לפנות ישירות לאחות המחוזית או לאחות המפקחת הנפתית בלשכה. למשל -הערים מודיעין, לוד, רמלה, שייכות לנפת רמלה ולמחוז מרכז. אם רוצים ממש להרחיק לכת עם התלונה ישנה אחות ארצית היושבת בירושלים ושמה מירה חונוביץ - היא אחראית על כל טיפות החלב בארץ כולל קופות החולים (טלפון של משרדה בירושלים 02-6228820). ניתן לשלוח תלונה גם למשרדה למרות שעדיף קודם לפתור זאת דרך המחוז כי אז המענה יהיה יותר מהיר מה גם שברוב הפעמים היא מפנה את הפנייה חזרה למחוז לטיפול.

האם מתקיימים קורסי החייאה בתחנות טיפת החלב?
 
קורסי החייאה מתקיימים בחלק מתחנות טיפת חלב, לרוב בתחנות ששייכות למשרד הבריאות. מדובר ביוזמה משותפת של מד"א עם טיפת חלב ויש צורך בתחנה שיש בה חדר מתאים להדרכה. לכן לא בכל תחנה זה מתאפשר. לרוב הקורס נערך בימי שישי במשך 3 שעות, במחיר של 10 שקלים. ניתן לבוא עם בן הזוג ועם התינוק. הורה המגיע בפעם הראשונה לטיפת חלב אמור לקבל דרכה או לחילופין לשאול  היכן מתקיים קורס עזרה ראשונה גם אם לא בתחנה הספציפית.
 
כיצד מתנהל מעקב טיפת החלב בעת הריון?
 
יש לפנות לטיפת החלב הקרובה לביתכם, לומר שאתם מעוניינים במעקב הריון ולתאם תור. לפגישה הראשונה מומלץ להגיע עם כל מסמכי הבדיקות שנעשו עד לשלב זה  מאז תחילת ההריון - בדיקות דם, אולטראסאונד, בדיקות שתן ועוד. לאחר התור הראשון יקבע לכם תור כל חודש עד לשבוע 40 ואם עד אז לא תלדו משבוע 40 ואילך אתם אמורים להיות במעקב במרכז לבריאות האישה של קופת החולים עד הלידה.

חשוב לציין שמעקב ההריון בטיפת חלב איננו חובה, ניתן לבצע את המעקב גם בקופת החולים. במידה והמעקב מתרחש בקופות החולים יש להקפיד שגם שם נערכות כל הבדיקות הנחוצות ושעליהן מפקח רופא הנשים שמלווה את ההריון.
 

איזה חיסונים צריך הילד לעבור במסגרת טיפת החלב?
 
בלינק הבא תמצאו את כל המידע הנחוץ לכם - לחצו כאן
 
מה מצפה לכם בכל ביקור בטיפת חלב? למידע לחצו כאן
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן