מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

הריון: כיצד משפיעים אלכוהול, עישון, סמים ותרופות?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 12/7/2016
הריון: כיצד משפיעים אלכוהול, עישון, סמים ותרופות?

הבריאות הכללית של האישה בתקופת ההריון משפיעה על התפתחות העובר. פעילויות כגון דיאטה, זיהום סביבתי, סגנון חיים, עישון, אלכוהול וסמים, משפיעים לרעה על התפתחות העובר

הבריאות הכללית של האישה בתקופת ההריון משפיעה על התפתחות העובר. פעילויות כגון דיאטה, זיהום סביבתי, סגנון חיים, עישון, אלכוהול וסמים, משפיעים על התפתחות העובר.


לאורך כל תקופת ההריון, מומלץ להימנע לחלוטין משתיית אלכוהול, עישון ונטילת תרופות שלא לפי המלצת רופא. האלכוהול ועישון משפיעים לרעה על קצב גדילת העובר. כמו כן רצוי להתייעץ עם רופאך לפני כל הליך רפואי לא שיגרתי שעלייך לעבור בתקופת ההריון כגון צילומי רנטגן, או ניתוחים.
    
    
עישון
    

העישון בתקופת ההריון עלול להשפיע על התפתחות ריאות העובר ולגרום לבעיות נשימה לתינוק מיד עם היוולדו ולאורך תקופת גדילתו. מחקרים מראים עליה משמעותית בתמותה עוברית לפני הלידה. תינוקות לאמהות מעשנות או אבות מעשנים שהאם היא מעשנת פסיבית (כלומר שואפת את עשן הסיגריות בסביבת בעלה), נוטים לסבול מאסטמה וברונכית לאורך שנים. מחלות אלו (אסטמה וברונכית) יידרשו תשומת לב וטיפולים מיוחדים, משפיעות על התפתחות התינוק וגורמות להשלכות ארוכות טווח.
 

נשים הרות מעשנות עלולות להעביר חומר מסרטן לעובריהן. ממחקר שנערך במרכז לחקר הסרטן באוניברסיטת מינסוטה שבארה"ב נמצא ב 71 אחוז מהילודים שנבדקו חומר מסרטן ייחודי לטבק, חומר שלא נמצא בילודים שאימותיהם לא מעשנות. מחקר אחר מזהיר כי חשיפה כבדה לעשן סיגריות עלולה לזרז מקרי מוות בעריסה אצל תינוקות רגישים.
    
    
אלכוהול
   

שתית אלכוהול במינון גבוהה - Heavy Drinking יגרמו ללידת תינוק במצב הנקרא FAS - Fetal Alcohol Syndrome. מצב זה עלול להשפיע על התפתחות המוח, לגרום לפיגור שיכלי, פיגור בגדילה, ולפגיעה במערכת העצבים המרכזית. כמו כן עלולה שתית אלכוהול לגרום למומים קשים כגון ראש קטן, פגיעה במבנה העצמות, מומים בלב, ובאופן כללי על תהליכי הגדילה והתפתחות של העובר.
    
    
סמים
    

הסכנות לעובר ולאם המשתמשת בסמים הנן רבות ומגוונות. סמים הנספגים דרך השליה פוגעים בכרומוזומים של העובר, גורמים למומים מולדים, משפיעים על התפתחות מערכת העצבים, יוצרים בעיות נוירולוגיות כגון ראש קטן עם סיבוכים של קשיי למידה בעתיד, וקשיים ביכולת מוטורית. כמו כן יתכנו השפעות לרעה על הנשימה והראיה, סיכון ללידה מוקדמת, ולזיהומי Aids/HIV.


עישון סמים קלים עד שימוש בסמים קשים איננה פעילות בריאה, וכל שכן בתקופת ההריון. תינוקות שנולדו לאמהות מעשנות סובלים ממשקל לידה נמוך, וסיבוכים לאחר הלידה כמו SIDS - סינדרום המוות בעריסה. תינוקות לאמהות מכורות, נולדים עם תסמונת גמילה קשה וסיכוייהם להישאר בחיים נמוך.
    
    
תרופות
    

קיימות תרופות שמותר לקחתן בתקופת ההריון ותרופות שאסור לקחתן בהריון. תרופות האסורות במהלך בהריון, ונלקחו בתקופה זו עלולות לגרום למומים במהלך התפתחות העובר. לכן כל תרופה שברצונך ליטול, עליך להיוועץ תחילה עם רופאך.
    
מרכזי מידע לתרופות
קיים בישראל מרכז מידע ארצי לתרופות אשר בו ניתן לברר אילו תרופות מותר לקחת בתקופת ההריון. ניתן לפנות אליו לקבלת מידע בטלפון 08-9779309.

מקור מידע נוסף הינו "שירות למידע טרטוגני" במרכז הרפואי רבין, בטלפונים: 03-9377474, 03-9220068, 03-9376911.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן