מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

אקטואליה > מן החדשות

חדש: ריטלין לכל דורש - האם זה כדאי?

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 9/2/2011
חדש: ריטלין לכל דורש - האם זה כדאי?

הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית פרסמה הנחיות שבוודאי ישמחו רבים: מהיום מותר לרופאים לרשום ריטלין או תרופות לשיפור הזיכרון לבקשת המטופלים גם בלי צורך רפואי ממשי.

הלחץ לתרופות כמו ריטלין עולה וגובר. הדוגמה הטובה ביותר היא של סטודנט שאינו סובל מהפרעות קשב וריכוז המבקש להשתמש בתרופה ריטלין כדי להגביר את יכולת הלימוד שלו. דוגמה אחרת היא של אדם הסובל מירידה בזיכרון, שהיא טבעית ושכיחה לגילו, המבקש להשתמש בתרופה המיועדת לחולי אלצהיימר המאבדים את זיכרונם במהירות - בלי להיות חולה במחלה הזאת. עוד דוגמה: אדם שעובד בשעות הלילה ורוצה מרשם לתרופה שתעזור לו לשמור על ערנות במהלך שעות העבודה.

 
התומכים במתן תרופות כאלה לאנשים בריאים גורסים שלכל אדם הזכות להגשמה עצמית כל עוד הוא אינו פוגע באחרים, וכי על הרופא לפעול לטובת המטופל. המתנגדים לרישום תרופות במצבים כאלה טוענים שהלחץ החברתי יוביל לשימוש מיותר בתרופות וייצור פער בין עשירים, שיוכלו לשפר את יכולותיהם בתחומים שונים, לבין עניים, שלא יוכלו לעשות זאת.
 
באחרונה גם הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית דנה בנושא הזה והכריעה שמותר לרשום תרופות כאלה, אם יש בהן תועלת למטופל הבריא, ו"הסיכון הטמון בהן הוא שולי". 
יש לציין כי בין הגורמים הרפואיים חלוקות הדעות בשאלה אם נכון לקבוע שתופעות הלוואי של ריטלין בקרב מי שאינם זקוקים לתרופה הן "זניחות".
 
בנייר עמדה שחיברה קובעת הלשכה לאתיקה שרופא רשאי לכבד את בקשת המטופל, אולם אינו חייב לעשות כן. אם יחליט הרופא לרשום את התרופה המבוקשת, עליו להחתים את המטופל על הסכמה מדעת לטיפול ולהעריך מדי תקופה את יעילות הטיפול ואת נחיצותו. עוד נקבע שתרופות כאלו יירשמו על חשבון המטופל, ועלותן לא תהיה על כלל החברה, כלומר שתרופות שיינתנו ללא הצדקה רפואית לא יהיו על חשבון קופות החולים.
 
אילו תרופות יוכלו מעתה הרופאים לרשום לאנשים ללא צורך רפואי?
מדובר בשני סוגים עיקריים של תרופות: תרופות להפרעת קשב וריכוז, כגון ריטלין ודומותיה, והתרופות המיועדות לחולי אלצהיימר ומסייעות בשיפור הזיכרון.
 
מה זה ריטלין?
זהו שמה המסחרי של התרכובת הכימית מתילפנדיאט, שיש לה השפעה מעוררת על מערכת העצבים. באנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז היא משפרת את יכולת המיקוד והערנות במשך שלוש עד 12 שעות, תלוי בקצב של שחרור התרופה.
 
האם לתרופה יש תופעות לוואי?
כן. היא עלולה לגרום, בין היתר, סחרחורת, הפרעות שינה ודיכוי של התיאבון. שימוש ממושך בתרופה עלול לגרום התמכרות ותופעות פסיכוטיות.
 
מהן ההשפעות של ריטלין על אדם שאינו סובל מהפרעות קשב וריכוז?
רופא מומחה ציין כי לתרופה יהיו השפעות מעוררות כמעט על כל אדם, רק שתופעות הלוואי - בעיקר כאבי ראש ובטן - עלולות להיות חריפות יותר אצל אנשים שהתרופה לא נוצרה עבורם מלכתחילה.
 
האם כל אדם יוכל לקבל את התרופות המדוברות?
ההנחיה החדשה של לשכת האתיקה עוסקת בבני 18 ומעלה. לפיה כל בגיר יוכל לפנות לרופא המשפחה ולבקש את התרופה שהוא מעוניין בה. הרופא יוכל, על פי שיקול דעתו, לרשום את התרופה האמורה.
 
 
כיצד יתבצע טיפול כזה?
הרופא יבחן את בקשת המטופל לקבל תרופה כזאת. אם יחליט לרשום ריטלין או תרופה לשיפור הזיכרון, הוא יחתים את המטופל על טופס הסכמה מדעת ויעריך את יעילות הטיפול בו מדי פעם.
 
 
מה בנוגע לילדים?
 
אין שינוי בנוהלי מתן ריטלין לילדים. כמו היום, ילדים יצטרכו לעבור אבחון מסודר על ידי נוירולוג או פסיכיאטר לפני שיקבלו מרשם לריטלין.
 
מי יישא בעלות המרשם לתרופות שניתנות לשיפור היכולת?
על פי החלטת הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית, מרשם כזה ישולם באופן פרטי ולא על ידי קופות החולים. עלותן של הנגזרות היותר מורכבות של הריטלין (לשחרור איטי) יכולה להגיע למאות שקלים בחודש. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן