מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

האם אתם אוהבים את כל הילדים שלכם במידה שווה?

מאת: לימור אשר | פורסם: 29/3/2011
האם אתם אוהבים את כל הילדים שלכם במידה שווה?

האם אהבה בין בני משפחה היא תוצר של קשר דם בין אנשים או של מערכת יחסים אנושית הנבנית לאורך השנים? האם לכל אחד מאיתנו יש ילד מועדף? מהו סוד האהבה?

הנושא החשוב ביותר בחיי משפחה הוא האהבה. האהבה היא משאב יקר שאינו ניתן לחלוקה בצורה שוויונית. כל האמירות של הורים לגבי חלוקה והענקה שוויונית של אהבה לכל חבר משפחה, הן אשליה שמטרתה למנוע רגשות אשם.

 
לאור זאת עולות השאלות - האם אנחנו חייבים לאהוב את ילדינו רק בגלל שהם ילדינו? האם אנחנו כילדים חייבים לאהוב את הורינו רק בגלל עובדה ביולוגית זו? האהבה נמדדת רק בגלל קשר הדם שביננו? – מהו סוד האהבה?

בסיפור הברווזון המכוער, בוקעים לברווזה ארבעה ברווזונים יפים וצהובים וברווזון אחר אפור ומכוער. האגדה מדגישה שהאם דגרה באופן מסור על כל חמש הביצים, ובכל זאת ברווזון אחד היה שונה, חריג ואולי לא מושלם. בעקבות לעגם של ארבעת אחיו הברווזונים הצהובים על כיעורו, מחליט הברווזון האפור לעזוב את משפחתו ולחפש חברים חדשים שיאהבו אותו. ההרגשה שהאם מעדיפה את ארבעתם הברווזונים הצהובים השווים זה לזה במראם, מעוררת אצל הברווזון האפור הרגשה שהוא לא מקבל אהבה ממנה ולא מאחיו. כיוון שהברווזון האפור לא ביקש להיוולד כפי שהוא, הוא אינו יכול להאשים בכך את עצמו. הוא מאשים את אמו ואת אחיו וברוב כעסו מחפש מקום אחר שבו יהיה אהוב-מועדף (מתוך "היה היה פעם -12 אגדות").

 
לעניין אהבת ההורים לילדיהם גם אזכורים במקורות. בבראשית ג' נאמר: "ויבא קין מפרי האדמה מנחה לה'. והבל הביא גם הוא מבכורות צאנו ומחלביהן וישע ה' אל הבל ואל מנחתו. ואל קין ואל מנחתו לא שעה. וייחר לקין מאוד וייפלו פניו..." – וההמשך ידוע. כאבו של קין וקנאתו על בחירת ה' מעוררים את תוקפנותו. הוא חש חסר ערך. תחושות אלו דומות לתחושותיו של ילד שחש שאימו מעדיפה את אחיו התינוק על פניו (לעניין זה ישנן גם השלכות בגילאים מאוחרים יותר). והדרך לפתרון, בעיניו של הילד היא לפתוח בתחרות. במקום להאשים את אימו שקיבלה את ההחלטה הוא מפנה את כעסו לאחיו. 
 
הרצון להפוך להורים ולהעניק לילדים אהבה שוויונית הוא מובן ולגיטימי, שכן ההורים אינם רוצים להניח בתחושתו של אף ילד תחושת קיפוח כלשהיא. עם זאת, ההורים שונים זה מזה באהבתם ההדדית וההורית,  במקביל, שונה כל ילד מאחיו ובכך מגדיר את אי היכולת לקיים שוויוניות מוחלטת בתחום החשוב ביותר בחיי משפחה- האהבה.
 
כיוון שבכל מסגרת אין שוויוניות באהבה, כמו גם בזו המשפחתית, והאהבה יכולה להתפתח ולהתחזק אך גם לדעוך, מידת האהבה בזוגיות וכמותה המוענקת ע"י האב והאם, לכל אחד מהילדים, היא שאלה חשובה. 
 
ההורים אינם רוצים או אינן מודעים לכאב הרגשי של הילדים. הם מעדיפים לבטוח בתחושותיהם שאהבתם לילדיהם שווה. הסיבה לכך היא כיוון שכל תחושה אחרת מעמידה אותם מול מצב רגיש ביותר, ולא נוח בתפיסתם ההורית, וזוהי ההבנה שהם אוהבים ילד אחד יותר, על פני האחר. 
 
בסקר רחוב אקראי שאלתי אמהות "האם יש הבדל באהבה שלך לכל אחד מילדייך? האם את אוהבת ילד אחד יותר על פני האחר? הן כמובן פתחו בעובדה האימהית המובהקת שהן אוהבות את כולם (אחרת איזו אמא היא, אם לא?) אך להפתעתי, מרביתן ענו שיש להן העדפה (ברוב המקרים היה זה לבכור). ולאחר מכן קיבלתי הסבר מפורט מדוע אהבתן לאחד היא שונה מלאחר. חלק אחר של אמהות הסביר לי שישנה אהבה כוללת אך ההבדלים הם בהתאם לאופיו ולאישיותו של הילד ולאינטראקציה שיש לו עם עימן. 
 
מאידך, מרבית הגברים, כמעט ללא יוצא מן הכלל, חתמו את שאלותיי במשפט "אנחנו אוהבים את כולם אותו הדבר". נכון שגברים לא מרבים לפרט ולדבר, אבל עדיין איך ייתכן?. כמו כן, חשבתי לתומי שאמהות שנשאו את ילדיהן תשעה חודשים בנתינה אינסופית הן אלה שיענו על שאלותיי באופן שבו ענו האבות, ולא להפך. הופתעתי.
 
למה בכלל הגעתי לדון בסוגיה הכל כך רגישה הזו? אני בת למשפחה בה ישנן 6 נפשות, אנחנו 4 ילדים שני בנים ושתי בנות, אני השנייה במספר. בחיי כן חשתי הבדל, אבל לא ממקום של ביקורת להוריי, ממש לא, אלא מתוך הבנה בוגרת, שלא תתכן אהבה שוויונית, גם אם הם דמך ובשרך. הם עדיין ישות נפרדת בעל אופי משלה ובכך האינטראקציה עם הסביבה גם כן שונה. כששאלתי את הוריי, אבי תחילה הכחיש, כיוון שבאופן טבעי חש חוסר נוחות לענות לי, (אחרי הכל אני הבת שלו) אך לאחר שתשאלתי חלק מאחיו, שענו לי תשובה ברורה וחד משמעית, קיבלתי ממנו הסבר מאוד דומה לזה שציינתי קודם לכן. הוא הוסיף והדגיש שאין מדובר בכמות האהבה, אלא בסוגה, בהתאם למערכת היחסים ולאופי הילד. אימי צפתה מהצד ולא נקטה עמדה. 
 
"מה אני חייבת לאהוב אתכם בגלל שאתם אחים שלי"? – כך אמרה דמותה של חנה אזואלי אספרי בסרט השבעה, ואני אומרת שאהבה, עוצמתה ועמידותה אינן תוצר של קשר דם אלא של מערכת יחסים אנושית וקשר עמוק בין שני בני אדם. וכמו בני האדם, גם לה הרבה פנים. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן