מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > בדיקות ומעקב הריון

האם הערכת המשקל בבנות פחות מדויקת?

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 27/1/2011
האם הערכת המשקל בבנות פחות מדויקת?

מסתבר שכן. כך עולה ממחקר ישראלי, שנערך בבית החולים בלינסון, שגילה שהערכת המשקל מדוייקת ב-30% יותר אצל עוברים זכרים. כעת פותחה, בעקבות המחקר, נוסחה חדשה שאמורה לשפר את דיוק הערכת המשקל בעתיד

הערכת משקל הילוד היא אחד הפרמטרים החשובים לקביעת גורלו של העובר:  משקל נמוך מסמל פעמים רבות מצוקה עוברית וסכנה לחיי העובר, בעוד שמשקל גבוה עלול לגרום לקושי בחילוץ העובר ולסכנה לבריאותו. 

 
מחקר ישראלי מצא כי הערכת משקל בעוברים ממין נקבה מדויקת פחות מזו של עוברים ממין זכר. הממצאים הביאו לבניית נוסחה חדשה, המשפרת את דיוק הערכת המשקל אצל עוברים ממין נקבה.
 
בסדרה של מחקרים שנערכו בבית החולים לנשים בבילינסון נסקרו כ 3,500 הערכות משקל של עוברים ונבדק כיצד משפיע מין העובר על רמת הדיוק שלהן. הרופאים ביצעו את הערכת המשקל שלושה ימים לפני הלידה, על מנת לאפשר בדיקה מדויקת של הפער בין המשקל המוערך לבין משקל התינוק בעת הלידה. 
 
מהמחקר עלה כי הערכת המשקל אצל העוברים ממין זכר הייתה מדויקת ב 30% יותר מאשר אצל העוברים ממין נקבה. המומחים בבילינסון העלו מספר סיבות אפשריות להבדלים ברמת הדיוק, ובהם השוני באחוזי השומן בגופן של בנות מול בנים, השפעות הורמונאליות והעובדה שנוסחאות לחישוב משקל העובר פותחו על בסיס הניסיון בעוברים זכרים. 
 
לאור הממצאים פיתחו החוקרים נוסחה נפרדת לחישוב הערכת המשקל של בנים ושל בנות. השימוש בנוסחה המותאמת למין העובר הראה שיפור ברמת הדיוק של ההערכה.
 
כיוון שהערכת המשקל מתבססת על מדידת אזורים שונים בגוף העובר, ובהם ראש, בטן, ורגליים, וחישוב היחסים ביניהם, בדקו החוקרים האם קיים שוני במאפייני הגדילה בין המינים. הממצאים הראו שמאפייני הגדילה של בנים ובנות שונים מאוד ,ומכאן גם ההבדל ביחסים בין המדדים השונים שנבדקים בהערכת המשקל. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן