מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > הנקה

האם ניתן להניק לאחר ניתוח פלסטי בשדיים?

מאת: רוני ביר | פורסם: 29/11/2017
האם ניתן להניק לאחר ניתוח פלסטי בשדיים?

לאישה לאחר ניתוח שד לרוב אין מספיק אינפורמציה לגבי הבעיות הצפויות בדרך, זאת למרות שהן בקבוצת סיכון להופעת בעיות באספקת החלב וניהול ההנקה. בואו לקרוא כיצד עליכן לפעול ומה יכול לעזור לכן להתמודד עם תהליך ההנקה בהצלחה

הדרכה להנקה חשובה מאוד לכלל הנשים ההרות ובפרט לנשים היכולות להיתקל בבעיות וקשיים בהנקה מסיבות שונות. נשים לאחר ניתוחי שד, קוסמטיים או רפואיים כאחד, הן בקבוצת סיכון להופעת בעיות באספקת החלב וניהול ההנקה.

 
בעשור האחרון חלה עלייה דרמטית בכמות ניתוחי החזה. עלייה זו התגברה לאחר האישור מחדש של השימוש בשתלי סיליקון בארה"ב החל מ-2007. בישראל, לפי נתוני האגודה לכירורגיה פלסטית, הגענו לאחרונה למצב בו הגדלת חזה מהווה כ-50% מכלל הניתוחים. רק בשנת 2009 נערכו בישראל למעלה מ-39,000 ניתוחים קוסמטיים בשד ובכל שנה המספרים עולים.
 
אמהות אשר סובלות מירידה בייצור החלב זקוקות לליווי מצוות מקצועי שמכיר בחשיבות והיעילות של ההנקה, צוות זה עוזר לאמהות אלו להצליח להתמודד עם הקשיים אשר ההנקה מזמנת להן.
 
בייעוץ הנקה (בייחוד אצל אמהות לאחר ניתוח שד) חשוב שהצוות המקצועי יהיה אופטימי בצורה ניכרת לגבי היכולת של האישה להניק ולא לשדר פסימיות לאישה הרוצה להניק. חשוב לעודד אמהות אלו לחגוג כל צעד קטן והתקדמות במסע ולתת להן חיזוקים חיוביים לאורך כל הדרך. הצוות צריך להציב יעדים קצרי טווח בהתקדמות ההנקה, נשים אלו לעיתים לא יוכלו להניק הנקה בלעדית אלא יצטרכו לשלב תוספות, דבר אשר יכול לגרום לתסכול אצל האם המניקה. הצוות המקצועי יעודד ויציע דרכים להגברת תפוקת החלב. 
 
לאישה לאחר ניתוח שד לרוב אין מספיק אינפורמציה לגבי בעיות הצפויות בדרך, חוסר אינפורמציה יכול לגרום לבעיה בהתמודדות וירידה במוטיבציה.
 
האם צריכה להחליט מה טוב בשבילה, במהלך הדרך היא עשויה לשאוף להנקה מלאה, או לחילופין להתייאש ולוותר. הצוות יגרום לה להבין שזה לא רק הנקה בלעדית או מתן תמ"ל באופן בלעדי, אלא אפשר לשלב חלב אם ותוספות במקביל.
 
אצל נשים לאחר ניתוחי שד חשוב מאוד הידע הראשוני בהנקה רגילה אם ע"י המלצות של ספרות בתחום ההנקה או ע"י הדרכה מיועצות הנקה. עם הכלים והידע בהנקה רגילה (ללא מורכבות – כלומר לאחר ניתוח) הן תוכלנה להבחין בשוני בין הנקה לאחר ניתוח שד לבין הנקה רגילה, ידעו לזהות בעיות שמאפיינות את מצבן. הן יצטרכו ללמוד תנוחות ושיטות אפקטיביות להנקה על מנת שהתינוק יבצע תפיסה נכונה ויעילה של השד. 
 
החשיבות בהכרת יועצות הנקה וסביבה תומכת הכרחית עוד טרם הלידה ותחילת ההנקה, לכן חשוב להיוועץ עם יועצת הנקה כבר בתקופת ההריון. יש לפנות לגורמים מקצועיים בהנקה, אם כי ישנם אנשי מקצוע המאמינים שפורמולה שוות ערך לחלב אם והם לא הגורם הנכון לייעוץ. עם זאת היולדת צריכה להיות פתוחה לאפשרות שתצטרך לתת תוספת. 
 
יש לאתר בית-חולים שמעודד הנקה, עם אופציה לביות מלא, גורם זה יסייע להצלחה בהנקה. אישה לאחר לידה זקוקה למנוחה, למרות זאת חשוב להצלחת ההנקה שהתינוק ישהה איתה ככל היותר על מנת לאפשר הנקה מרבית. ביות מלא מוריד את רמת הסטרס ומעודד את הפרשת ההורמונים. השהיה בבית-החולים צריכה להיות מינימלית, לאחר שהאם רכשה כלים ושיטות המאפשרים הנקה נכונה ניתן להשתחרר מבית החולים. בנוסף, יש להימנע משימוש בפטמות סיליקון ומוצצים, גורמים אלו עשויים להפריע במיומנות היניקה של התינוק. 
 
לנשים לאחר ניתוחי שד תיתכן ירידה בייצור באספקת החלב, חשוב לעודד נשים אלו להעריך את החלב שהן מייצרות, להעריך כל טיפה של חלב אם, כל זמן שהתינוק נמצא על השד הוא זמן מבורך עבורו, כל זאת על מנת ליצור מוטיבציה להתמדה בהנקה. בשל ירידה אפשרית בתפוקת החלב ייתכן ותצטרך לתת תוספת ע"י בקבוק, דבר אשר יכול לתסכל נשים אלו, לכן כאן המקום להדריך את האם להגברת תפוקת החלב וכך היא תוכל לשלוט במצב הייחודי שלה  ולהוריד את רמות התסכול והחרדה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן