מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

אקטואליה > מן החדשות

איפה עוד תוכלו למצוא את הביספינול A מהבקבוקים?

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 17/2/2011
איפה עוד תוכלו למצוא את הביספינול A מהבקבוקים?

מחקר אמריקאי חדש הטוען כי חשבוניות קופה ואפילו שטרות כסף מכילים את החומר, הנקרא גם .BPA

חוקרים מ-Washington Toxics Coalition  ומ-Chemicals, Healthy Families Safer  אספו חשבוניות קופה מ-22  רשתות קמעונאיות ובתי קפה באמריקה, ומצאו שמחציתן היו מצופות בכמויות גדולות של ביספנול ,A  שאחד משימושיו הוא הבלטת הדיו על הנייר. "החזקת החשבונית ביד במשך עשר שניות בלבד גורמת להעברת 2.5  מיקרוגרם של BPA מהנייר לאצבעות"  אמרו החוקרים. "שפשוף החשבונית העלה את הכמות לפי 15  מכיוון שהביספנול בנייר מגיע בצורת אבקה, אנחנו חושדים שהוא עלול לעבור בקלות לבני האדם ולמוצרים אחרים ."

 
לטענת החוקרים, הכימיקל נמצא גם על שטרות כסף שנבדקו, אם כי בכמויות נמוכות יותר מאשר על סרטי קופה. יותר מ-130 מחקרים שנעשו בעשור האחרון קישרו בין BPA לבעיות בריאות חמורות, ובהן סרטן השד, השמנת יתר, פגיעה במערכת ההורמונלית והאצת ההתפתחות המינית. 
בקנדה ובאיחוד האירופי כבר החליטו לאסור את השימוש בחומר בבקבוקי תינוקות, אך עדיין משתמשים בו בבקבוקי מים מפלסטיק, בפחיות שתייה, ובמוצרים אלקטרוניים כמו טלפונים ניידים ומחשבים.
 
מספר יצרניות כבר החליטו וולונטרית להוציא את החומר מהאריזות שבאות במגע עם מזון, ביניהן חברות הענק נסטלה והיינץ. עם זאת, יש הטוענים שגם כאשר מדובר בסרטי קופה קיימת סכנה. "אישה בהריון הנוגעת בניירות אלה, או שותה ואוכלת ממוצרים שבאו במגע עם ביספנול, עלולה להעביר את החומר לעובר".
  
ובארץ? במשרד הבריאות לא מתרגשים מהמחקר החדש. "לחומר מקורות חשיפה רבים, שחלקם הגדול איננו ברור" נמסר ממשרד הבריאות. "בשלב זה אין הוכחות לכך שהביספנול גורם לנזק בבני אדם. עם זאת, משרד הבריאות מבצע מחקר, המנסה לזהות את רמת החשיפה של האוכלוסייה בארץ לחומר ואת מקורותיו. כרגע אין בממצאי המחקר שלנו כדי לשנות את המדיניות, לפיה הונחו רק בתי החולים להפסיק את השימוש בבקבוקי תינוקות המכילים ביספנול A ביילודים ובילדים מאושפזים ." כך מרגיעים במשרד הבריאות, ולנו לא נותר אלא להאמין.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן