מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

כיצד תמנעו היווצרות תולעי מעיים אצל תינוקות וילדים?

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 21/8/2016
כיצד תמנעו היווצרות תולעי מעיים אצל תינוקות וילדים?

תולעים היא בעיה שכיחה ומטרידה אותה לרוב מביאים ילדים קטנים. עיצד מונעים את ההידבקות? כיצד נדבקים? ומהן הדרכים הטבעיות לטיפול בבעיה הכל כך לא נעימה הזו

אחת מהמכות הטורדניות והשכיחות יותר שילדים מביאים איתם הביתה מהגן.  בין היתר, נאמר שהן מעידות על רמת היגיינה ירודה בבית, שהתרבותן שכיחה בקרב ילדים שאוכלים הרבה ממתקים ושרק שן שום בטוסיק יכולה להן. 

 
התולעים גורמות למחלה זיהומית שכיחה ונפוצה, כיוון שההידבקות בהן קלה ביותר. המחלה אינה קשורה לאזור גיאוגרפי מסוים או לרמת הניקיון בבית, אך מידת ההדבקה בה עולה במקומות מחייה צפופים. הזיהום בתולעי מעי נפוץ ברחבי העולם, הן במדינות העולם השלישי והן במדינות מערביות. ניתן להידבק בכל גיל, ומכאן שגם ילדים וגם מבוגרים יכולים לחלות בה, אולם עדיין - קבוצת הילדים היא הפגיעה ביותר.
 
סוג התולעים הנפוץ ביותר הוא ה-oxyuria  תולעי מחט אך יש גם סוגי תולעים אחרים, כמו תולעים עגולות הנקראות "אסקריאזיס", תולעי וו הנקראות "אנקילוסטומה" ותולעי שוט הנקראות "טריכוריאזיס". 
 
התולעת בצורתה הבוגרת נראית כמעין חוט בגוון לבן ואורכה בין שניים לעשרה מילימטרים. כל תולעת בוגרת מסוגלת להטיל כאלפי ביצים, ומיד לאחר ההטלה היא מתה. ביצי התולעים יכולות להימצא על משטחים שונים - בגדים, מצעים או שולחנות - אך גם מתחת לציפורניים, והן עמידות לפרק זמן של כשבועיים.
 
צורת ההידבקות
 
כדי להדגים את פעולת ההידבקות, נעקוב למשל אחרי פעוט במעון שסובל מתולעים. הפעוט יוצא מהשירותים בלי לשטוף ידיים, חוזר לענייניו, מתיישב ליד פעוט אחר ושניהם משחקים יחדיו. הפעוט הראשון נוגע בכיסאו של הפעוט השני, ותוך כדי משחקים ונגיעות נוגע גם הפעוט השני בכיסא ונדבק בביצי תולעים. מיד לאחר מכן הוא גם טורח להכניס את היד עם ביצי התולעים לפיו, והרי לנו הדבקה. 
 
מכאן מתחיל מחזור חייה של התולעת בגוף האדם. ביצת התולעת שבלע הילד נודדת לתוך מערכת העיכול וחודרת לתוך התריסריון. שם היא מתרבה לתולעים הממשיכות לנדוד ולחדור למעי הגס - אזור המחייה שלהן. תולעי הביצים נודדות שוב מהמעיים לכיוון פי הטבעת, מטילות שם את ביציהן - ומתות.
 
מניעת הידבקות 
 
קשה מאוד למנוע הידבקות, אך הכי חשוב הוא חינוך להיגיינה. חשוב לחנך את הילדים לשטיפת ידיים עם סבון לאחר השירותים, נטילתן לפני אכילה, גזיזת ציפורניים וניסיון למנוע מהילד ככל האפשר את שהיית הידיים בפה. 
 
כאשר ישנה הימצאות של תולעים חובה להחליף בגדים עליונים ותחתונים מדי יום ולכבס את המצעים שבאו במגע עם הילד שנדבק בתולעים.
 
מחקרים בתחום מצאו כי במעונות יום שיעור ההדבקה גבוה ביותר ועומד על כ-70 אחוז מהילדים. כמו כן, במקרים רבים מתרחשת הדבקה נוספת וגם ההורים מוצאים עצמם נדבקים מהילדים. אוכלוסיות נוספות שנוטות להידבק הן המורים, הגננות ובוגרים שעובדים במסגרות עם ילדים.
 
סימני ההדבקה
 
ברוב המקרים התופעה מתבטאת בגרד מקומי מציק סביב אזור פי הטבעת, בעיקר בלילה. אצל בנות התולעים אינן מסתפקות באזור פי הטבעת והישבן, נודדות לאזור הפות ויוצרות גם שם תחושת גרד. ניתן לחשוד בתולעים כאשר הבנות מגרדות ומדווחות על 'פיפי שורף'. אולם עדיין לא כל ילד שנדבק בתולעים אכן סובל מגרד.
 
מדוע זה קורה בלילה?
 
התולעים הנקבות הבשלות נודדות להטיל את הביצים באזור פי הטבעת בשעות הלילה וגורמות לגירוי באזור. בנוסף על כך, בלילה ישנם פחות גירויים המסיחים את הדעת, ולכן תחושת הגירוד והעקצוץ בולטים במיוחד.
 
בזמן הגירוד יש להשכיב את הילד על הגב, לפסק את אזור פי הטבעת ולראות - רצוי עם תאורה חזקה - אם יש תולעים שיוצאות מאזור פי הטבעת. שיטה נוספת היא לראות אם לצואה מתווספות תולעים חיות, נושמות וזזות. השיטה השלישית היא להדביק נייר דבק לפי הטבעת, כדי שייתפסו בו חלק מהביצים. את דבק הנייר מניחים על משטח זכוכית, מתחת למיקרוסקופ, ומסתכלים היטב. גם בדיקת מעבדה לגילוי תולעים אפשרית, אך מדובר בבדיקה בעייתית וכדי לקבל תוצאות מדויקות יש להקפיד לשלוח למעבדה דגימה טרייה. לא פעם הבדיקה איננה מצליחה לזהות את קיומן של התולעים, ואז יש צורך לחזור עליה שוב, ובמקרים מסוימים אפילו שלוש-שש פעמים, כדי להצביע על זיהוי ודאי להדבקה.
 
 
 

מיתוסים
 
לא נכון - רבים מאמינים שאסור לאכול דברי מתיקה, כיוון שאלה גורמים כביכול לתולעים להתרבות. בנוסף, יש שטוענים שרזון של ילד מעיד על הימצאותן של תולעים.
 
הדבקה חוזרת - בוודאי. מהר מאוד מתרחשת הדבקה נוספת, לעתים אפילו בסמוך לטיפול. ברוב המקרים מקורה של ההדבקה בגן, או כתוצאה מכך שמישהו בבית נושא את התולעים. במקרה כזה כל בני המשפחה צריכים ליטול שוב את התרופה קוטלת התולעים.
 
טיפול ותרופות סבתא 
 
הטיפול בתולעים כולל הפחתה של תופעות הגרד ואי הנוחות על ידי משחה מקומית וטיפול נוגד גרד (טיפות פניסטיל או אהיסטון). לכך מתווספת נטילה דרך הפה של תכשיר תרופתי הקוטל תולעים (VERMOX הוא הנפוץ ביותר). ניתן לטפל במנה חד פעמית, אולם חלק מהרופאים ממליץ על נטילת מנה נוספת בהפרש של כשבועיים, כיוון שהחומר משפיע בעיקר על תולעים בוגרות, ולא על ביצי תולעים ותולעים צעירות. מנה נוספת של החומר ניתנת במועד מאוחר יותר לצורך 'וידוא הריגה' של תולעים חדשות שבקעו ולשבירת 'מעגל הזיהום'
 
אחת מתרופות הסבתא הקלאסיות לטיפול בתולעים היא השום. יש הכותשים שן שום טרייה ומנסים לתת לילד לבלוע, אך מאחר שאף ילד לא מתלהב מהרעיון - ישנם הורים שמנסים להתחכם ולשים את השום במשקה האהוב עליו - וגם זה בדרך כלל לא עובד. שיטה פופולארית אחרת כוללת חימום שמן זית עם שום כתוש ומריחתו באזור פי הטבעת. השיטה השלישית, שאינה מומלצת, היא דחיפת שן שום לפי הטבעת. עד היום הרפואה הקונבנציונלית אינה יודעת בוודאות אם השיטות הללו מרגיעות את הגרד או 'מגרשות' את התולעים.
 
טיפולים טבעיים נוספים
 
הקפדה על דיאטה נטולת סוכרים (גם פירות, דבש ומתוקים טבעיים). התולעים ניזונות מסוכר פשוט וכדאי "להרעיב" אותן.
גרעיני דלעת לא קלויים ידועים ברפואה הסינית כעוזרים לטיפול בתולעים עם / בלי צום מלא/ חלקי. מומלץ: על הבוקר, על קיבה ריקה. וגם גזר חי נחשב כמועיל.
צמר גפן רטוב ועליו טיפה אחת של שמן עץ התה למרוח בטוסיק
רצוי להשלים כל טיפול (טבעי או קונבנציונלי) עם אסידופילוס- בקטריות המעיים הידידותיות. אלו יעזרו להילחם בתופעה מבפנים וגם יספקו תמיכה למערכת העיכול וימנעו את היפגעותה.
 
שימוש בשום‏ באופנים שונים
 
אפשר לכתוש ולשים במקום. יכול לשרוף, אבל גם לעזור.
אפשר לצפות שן שום ("נר שום") בוזלין ולהחדיר, כדאי להקפיד שלא לפצוע את השן בעת הקילוף, למניעת תחושת שריפה.
שמן שום למריחה במקום ניתן להשיג בחנויות טבע
כמוסות שום לשימוש בתור נר ניתן להשיג בחנויות טבע
אכילת מזונות עם שום.
אפשר לבשל חלב עם שום, להמתיק בדבש ולשתות. מופיע ב"ריפוי טבעי" של חיים ברנשטיין
להקלה מידית אם גם זמנית: פיתוי התולעים לצאת מהמעי (לא עוזר לחסל אותן אבל עוזר להפטר מחלקן); ממיסים חצי קילו סוכר במים פושרים (בעצם מכינים סירופ). ממלאים אמבטיה בלי סבון, רק מים.מוסיפים לה את מי הסוכר. לא למלא את האמבטיה גבוה מידי, שהמים יכסו את הישבן של הילד שיושב בה. מושיבים את הילד ותוך מספר דקות המים מתחילים להתמלא בתולעים שיוצאות אל הסוכר. מוציאים את הילד מהמים, שוטפים ומרוקנים את המים עם התולעים.
 
טיפול הוליסטי
 
עבודה נפשית של מוּכנוּת לוותר על התולעים והטפילים בחיינו (צפריר_שפרון‏)
הומאופטיהתרופה הומאופטית בשם CINA במינון של 200 CH מחולק לשלוש מנות לשלושה ימים עוקבים.
הומאופטיה קלאסיתיש להתייעץ עם הומיאופת כדי לקבל את התרופה המתאימה לאותו אדם באופן ספציפי. הרעיון הוא שהתולעים ניזונות מעודפי קלט שהגוף - והנפש - לא מסוגלים לעכל. הטיפול יעזור ליכולת ההתמודדות של האדם.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן