מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


פוריות > מידע כללי בנושא פוריות

הפלות: הסיבות, הסיבוכים והסימנים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 12/7/2016
הפלות: הסיבות, הסיבוכים והסימנים

מידע חשוב על כל מה שקשור להפלות טבעיות, מאוחרות, לידה מוקדמת, הפלות יזומות, סיבוכים אפשריים והתאוששות

הפלה טבעית נובעת מסיבות טבעיות ב-10-15 אחוז מכל ההריונות. הפלה מוקדמת היא הפלה שחלה לפני שבוע 12.

90 אחוז מההפלות המוקדמות מתרחשות עד השבוע השמיני להריון. ב-50 אחוז מהמקרים הסיבה להפלה נובעת ממומים כרומוזומליים, זאת אומרת שקיימת בעיה בכרומוזומים של העובר והוא התפתח עם מומים. למרות זאת קיים סיכוי רב ללידת ילד בריא וחי בהריון הבא. 

 

סיבות נוספות להפלה טבעית הן שינוי במבנה חלל הרחם, חוסר איזון הורמונלי מסוגים שונים, בעיות אימונולוגיות, דלקות, מחלות סיסטמתיות כמו לופוס וסיבות גנטיות.
 

כאשר אישה אחת עוברת מספר הפלות ברצף מקובל לערוך ברור לסיבה המקשרת בין רצף ההפלות. אחוז אחד מן הזוגות בגיל הפריון חווים רצף של הפלות.
    
הפלה מאוחרת -
הפלה שחלה לאחר שבוע 12 להריון ועד שבוע 20 להריון נחשבת הפלה מאוחרת. הסיבות להפלה מאוחרת הנן בדרך כלל בגלל גיל מבוגר של האישה, מספר גבוהה של הריון, דלקות חוזרות, בעיות הקשורות לרחם וצוואר הרחם, ומחלות כרוניות שמחלישות את הגוף.
    
ישנם מקרים בהם ניתן להתערב ולטפל על מנת למנוע את ההפלה, כגון קשירת צוואר הרחם בשבוע 12 - 13 להריון לנשים עם אי ספיקת צוואר הרחם שהיא התרחבות ופתיחת צוואר הרחם באופן ספונטני באמצע ההריון, או מתן חיסונים או טיפול אנטיביוטי נגד דלקות כרוניות שמהן סובלת האישה. ניתן להתכונן לקראת ההריון ולהכין את הגוף, או לטפל בסיבוכים תוך כדי ההריון.


כאשר הסיבות להפלה הן גנטיות קשה למנוע הפלה טבעית.
    
ההפלות נחלקות לסוגים שונים במינוחים הרפואיים, לפי שבוע ההריון בה מתרחשת ההפלה ולפי כמות הדימום. כולן יכולות לקרות שוב ולגרום לדלקת במערכת הרביה.


הסימנים להפלה הם לרוב דימום, לעיתים מלווה בהתכווצויות ברחם שגורמות לכאבי בטן. ככל ששבוע ההריון גבוה יותר, יהיו יותר דימום ויותר התכווצויות כי העובר גדול יותר והרחם רוצה לפלוט אותו החוצה. 
 

במקרים של דימום יש לפנות לרופא הנשים שעל ידי בדיקת צוואר הרחם יכול לאבחן את המצב. אם צוואר הרחם עדיין סגור, זו הפלה "מאיימת" ולא ברור אם תתפתח להפלה סופית. במידה וההריון הינו פחות מ 8 שבועות, הרופא ימליץ על מנוחה במיטה ובדיקת רמות הורמון ההריון, שתי בדיקות ברווח של יומיים ביניהן. אם תוצאות הבדיקה יראו הכפלה בכמות ההורמון זה מראה שההריון תקין. ניתן לאשר שההריון תקין גם על ידי בדיקת אולטרה-סאונד שיכול לאשר קיום שק הריון. אם צוואר הרחם פתוח, ההפלה כמעט ודאית, ובדרך כלל התהליך מלווה בהתכווצויות. במקרים של אי ספיקת צוואר הרחם ניתן לתפור את צוואר הרחם לאחר השבוע ה 12 להריון ולעצור את ההפלה. הבדיקות לכך נערכות על ידי מדידות תוך כדי אולטרה-סאונד.
    
לעיתים ההפלה אינה מושלמת (Incomplete Abortion), ואז יש צורך בניקוי הרחם על ידי מכשור גינקולוגי במסגרת אשפוז. טיפול זה נקרא (D&C (Dilatation and Curettage. בתהליך זה מבצעים הרחבה של צוואר הרחם ומחדירים מכשיר שמגרד את קירות הרחם ומנקה אותו משאריות. בהפלה  שלמה (Complete Abortion), בה כל רקמות העובר יצאו מהרחם וצוואר הרחם כבר סגור, אין צורך בהתערבות טיפולית.

 

במקרים של חשש להתפתחות זיהום תקבל האישה טיפול אנטיביוטי. יש גם הפלה הנקראת הפלה נדחית (Missed Abortion) בה העובר מת בתוך הרחם ללא סימנים ברורים. אין דימום ואין התכווצויות. ניתן לזהות זאת על ידי מישוש הרחם ולזהות שהרחם לא גדלה בהתאם לשבוע ההריון או אפילו התכווצה בגודל. מאבחנים זאת סופית בסריקת אולטרה-סאונד. לרוב, מתרחשת הפלה סופית באופן טבעי אך אם לא, מבצעים את ההפלה עבור האישה על ידי מתן הורמונים פרוסטגלנדינים, שיחלו בהליך של לידה שיגרום לפליטת תוצר ההריון. במקרים מסוימים כאשר הרחם לא התנקה לגמרי יש צורך בהתערבות ניקוי מכשירני.
    
  
לידה מוקדמת
    
לידה מוקדמת הינה לידה שחלה לאחר צירים סדירים הגורמים לשינוי בצוואר הרחם ולידה בין שבוע 20 לשבוע 37 להריון. הסיבות לכך לא ברורות, וגם לא תמיד ניתן לראות סימנים מוקדמים לכך, אולם לידה מוקדמת אחת מתריעה על אפשרות ללידה מוקדמת נוספת. סיבות נוספות היכולות לגרום ללידה מוקדמת הנן זיהום וגינלי בקטריילי, ירידת מים מוקדמת, הריון מרובה עוברים, דימום, מבנה לקוי של הרחם וצוואר הרחם, ועוד.


תינוק שנולד לפני סיום שבוע 37 להריון נחשב לפג. תינוקות שנולדו לפני הזמן סיכויים לחיות נמוך יותר, במיוחד תינוקות שנולדו במשקל נמוך מ 1.5 קילו. כל אישה הרה צריכה להקפיד לאכול דיאטה מאוזנת, לשתות בכמות מספקת לפחות 10 כוסות מים ליום, עליה מאוזנת במשקל, להימנע מעישון, סמים ואלכוהול ומפעילות מאומצת מדי לאורך זמן. דאגה לגוף והימנעות ממתח נפשי עשויים למנוע מצב של ללידה מוקדמת.
    
    
הפלות יזומות
    
הפלות יזומות הנן הפסקת ההריון באופן יזום לפני שבוע 20 להריון. חלק מההפלות נעשות מסיבה של סיבוכים בהריון, סכנה לבריאות האישה או גילוי מום בעובר. סיבות אחרות להפלה הן על פי בקשת האישה בגלל הריון לא רצוי, אונס, מצב כלכלי ועוד.
    
    
סיבוכים אפשריים
    
הסיבוך הנפוץ ביותר לאחר ההפלה הוא דלקת. בנוסף יכולות להיות תקלות של השארת שאריות ברחם, דימומים, טראומה לרחם או לצוואר הרחם. בדרך כלל ניתן טיפול מונע של אנטיביוטיקה למניעת דלקות. במקרה של כאבים אגן, דימום חזק, חום, יש לדווח לרופא המטפל.
    
    
לאחר ההפלה
    
לאחר הפלה, נשים בני זוג והמשפחה עוברים משבר. פעמים רבות נוטים להתייחס רק לאישה שעברה טראומה גופנית ונפשית, וצריך לזכור שבני הזוג ולעיתים גם בני המשפחה הקרובים משתתפים ב"אבל" על האובדן וכולם ביחד צריכים תמיכה ועידוד. חשוב לשוחח על הרגשות, לאפשר מנוחה לאישה ולקבל תמיכה מאיש מקצוע אם חשים במצוקה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן