מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

עזרה ראשונה > הנחיות בטיחות לילדים ותינוקות

השיער שלכן עלול לסכן את התינוק? מסתבר שכן

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 15/3/2015
השיער שלכן עלול לסכן את התינוק? מסתבר שכן

"תסביב שערה" והיא תופעה קלינית שנגרמת משערה או חוט שנכרכים באופן הדוק סביב האצבעות או הגניטליה החיצונית של התינוק. בואו לקרוא למה זה עלול לגרום וכיצד זה קורה

אמנם זו רק שערה אבל אם היא נכרכת סביב אצבעו של תינוק זה יכול להיות עניין רציני. זה נקרא "תסביב שערה" והיא תופעה קלינית שנגרמת משערה או חוט שנכרכים באופן הדוק סביב האצבעות או הגניטליה החיצונית של התינוק. התופעה נפוצה במחצית הראשונה לחיים עקב נשירת שיער מוגברת אצל אמהות לאחר הלידה שנגרמת בגלל שינויים הורמונאליים. מצב זה דורש זיהוי והתערבות מהירה, מכיוון שעיכוב באבחנה עלול לגרום לאיסכמיה (זרימה לא מספקת של דם אל חלק בגוף נובעת בדרך כלל מהיצרות או סתימה בכלי הדם המספקים דם לאזור) ואיבוד של האיבר.

 
במלר"ד ילדים (מרכז לרפואה דחופה – מיון) במרכז רפואי ע"ש וולפסון בתקופה שבין אוגוסט עד נובמבר 2009 נבדקו 260 הורים לתינוקות בגילאי חודש עד 6 חודשים ונמצאו 8 מקרים של תינוקות שעברו טיפול כירורגי להוצאת השערה. ב-7 מקרים הורי התינוקות לא ידעו כלל על קיום התופעה. לפי הנתונים שהצטברו קיימת עליה במספר הפונים למיון עקב תסביב שערה. ברוב המקרים האחיות במלר"ד ילדים דיווחו על הימצאות שערות בגפיים ובחיתול של התינוקות בזמן הבדיקה.
 
אז איך זה קורה?
 
השערה מתלפפת מספר פעמים סביב האיבר הגלילי ומונעת זרימת דם אליו. במקרה שמדובר באצבע היא הולכת ותופחת, צבעה משתנה ללבן, נמנעת אספקת דם עורקי לקצה שלה וקיימת סכנה לאיבודה. כשזה קורה התינוק מביע אי שקט וסובל מכאבים ולרוב יש עיכוב של 4-3 ימים עד האבחון. הטיפול הוא בדרך כלל שחרור החסימה.
יש לאסוף את השיער בעת הטיפול בתינוק.
יש לאסוף את שערך בגומייה. 
בכל משך הטיפול בתינוק יש להשגיח ולשים לב אם לא נשרה שערה על החיתול, או לא נכרך סיב/חוט מהבגד על אצבעותיו של התינוק.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן