מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > התפתחות התינוק

מחודש ינואר 2011: עקומות גדילה חדשות בטיפת חלב

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 29/11/2010
מחודש ינואר 2011: עקומות גדילה חדשות בטיפת חלב

משרד הבריאות יציג החל מה-1 בינואר 2011 עקומות גדילה חדשות, המראות את קצב העלייה הרצוי של התינוק במשקל ואת קצב הצמיחה שלו לגובה בשנים הראשונות לחייו.בואו להציץ - עקומות גדילה החדשות

הגיע הזמן לא לפחד מהסבתות (וזה נראה לי חוצה את כל העדות) שחוששות כל הזמן לגבי המשקל של התינוק. מוכרים לכולנו המשפטים כגון: "הוא לא מספיק גדול" "תראי אותו איזה רזה הוא". 

 
משרד הבריאות יציג החל מה-1 בינואר 2011 עקומות גדילה חדשות, המראות את קצב העלייה הרצוי של התינוק במשקל ואת קצב הצמיחה שלו לגובה בשנים הראשונות לחייו. במקום העקומות הקיימות, יימדדו התינוקות והפעוטות לפי עקומות חדשות, המשקפות עלייה רצויה ומתונה יותר במשקל.
 
כתוצאה מהשינוי בסטנדרטים, חלק מהתינוקות הניזונים מתרכובת חלב (פורמולה), שעלו עד כה במשקל "לפי הספר" - צפויים להיות מוגדרים בביקור הבא בטיפת חלב כ"שמנמנים". לעומתם, תינוקות יונקים שעד כה נחשבו לרזים מדי, צפויים "לקפוץ" לאחוזון גבוה יותר.
 
עקומות גדילה משרטטות את קו הנורמה, כך שניתן להשוות את הקצב שבו גדל כל תינוק ביחס לתינוקות אחרים. זהו כלי חשוב להערכת מצבו הבריאותי והתזונתי של התינוק, בעיקר בשנה הראשונה לחייו, אולם גם לאחר מכן. תינוק שעולה במשקל בקצב נמוך ביחס לתינוקות אחרים, או אינו גובה די הצורך, עלול לסבול מבעיה בריאותית כלשהי המחייבת אבחון וטיפול בשלב מוקדם. נוסף על כך, עקומות הגדילה נותנות מדד אמין לכמות התזונה שמקבל התינוק ואיכותה.
 
קבלו הצצה - עקומות גדילה חדשות
 
בנים
 
 
בנות
 
 
 
על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), עד גיל שישה חודשים מומלץ שהתינוק יצרוך חלב אם בלבד.
 
אולם זה מכבר ידוע כי דפוס הגדילה של תינוקות יונקים שונה מזה של תינוקות הניזונים מתרכובות למיניהן - והם עולים במשקל לאט יותר בשנה הראשונה לחייהם. למרות זאת, במקרים רבים מעודדות האחיות בטיפות החלב את האמהות המניקות להאכיל את התינוק גם בפורמולה, "כדי שיעלה יפה יותר במשקל".
 
מעכשיו לא יהיה בכך צורך. בישראל השתמשו עד היום בעקומות המבוססות על קצב הגדילה הממוצע של תינוקות אמריקנים, הנחשבים לתינוקות גדולים במיוחד: קצב הגדילה שלהם מהיר מזה המקובל ברוב מדינות העולם.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן