מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

דברים שחשוב שתדעו על הקקי של התינוק שלכם

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 12/7/2015
דברים שחשוב שתדעו על הקקי של התינוק שלכם

הורים, בואו להכיר את הקקי של הילדים שלכם - כיצד תדעו כי היציאה הינה תקינה? מה ההבדל בין יציאות של תינוק יונק לבין יציאות של תינוק שניזון מפורמולה? ומידע חשוב נוסף

מהרגע בו הפכנו להורים נדמה שאנחנו כל היום עסוקים בקקי: מה אומר הצבע שלו? הריח? המרקם? החלטנו לעשות לכם סדר בדברים ולעזור לכם להכיר יותר טוב את היציאות של הילדים.

 
חשוב להתייחס למצב השגרתי של היציאות של התינוק שלכם ולמצבים שחורגים מנורמת היציאות שלו. לכל תינוק יש את "שגרת הקקי" שלו שההורה מכיר. 
 
תינוק שרק נולד לא ישוחרר מבית חולים ללא יציאה ביומיים - שלושה הראשונים לחייו.
 
מספר היציאות של כל תינוק עשוי להשתנות - מיציאה קבועה אחרי כל ארוחה, עד יציאה  אחת לכמה ימים.
 
אצל תינוקות יונקים שאוכלים כל שעתיים-שלוש, בהחלט יכולה להיות יציאה בתדירות גבוהה, מה שנחשב לתקין.
 
מעבר מהנקה לתחליף עשוי לגרור ירידה משמעותית במספר היציאות, וגם אפשרות של עצירות 
 
בהתחלה, אצל רוב התינוקות תדירות היציאות תלך ותרד ככל שהתינוק יגדל.
 
בשבועות הראשונים לחייו של התינוק, היציאות שלו יהיו רכות ומלאות.
 
המדד שצריך לשמש הורים בבחינת הנורמאליות של היציאות הוא הסתכלות סובייקטיבית על הילד. התינוק לא אמור לסבול כתוצאה מהיציאות ולא צריך לחוות אי שקט בגללן. 
 
חשוב לבדוק האם לתינוק יש חום, הקאות, האם הוא לא מגיב כרגיל או לא אוכל כרגיל. בכל שינוי חריג מומלץ להתייעץ עם גורם רפואי. 
 
אם התינוק נראה נינוח ועולה במשקל סביר להניח שמערכת העיכול שלו מתפקדת באופן תקין. לעיתים נדמה להורים שלתינוק יש יציאות רכות מאוד, או  "שלשוליות"  אבל מדובר בסך הכל ביציאה תקינה. 
 
רק כאשר היציאות מתרחשות בתדירות מאוד גבוהה והופכות למימיות לגמרי , כלומר אינן מכילות תוכן רך, המצב יכול להעיד על רגישות מסוימת ודורש בדיקה.
 
במקרה כזה חשוב לדאוג שהתינוק יקבל כמות נוזלים מספקת ולפנות לייעוץ מקצועי של רופא.
 
כאשר התינוק סובל מקושי ביציאות, סובל מאי שקט, בוכה, מתעוות או מאדים יש חשש שאכן מדובר בעצירות, המדד הוא בחינת מידת הסבל שעובר על התינוק; הוא אינו אמור לסבול בשום מקרה. 
 
 
טיפול
 
תזונה עוצרת - בננות, אורז או דייסת אורז, גזר מבושל, עוף ומרק עוף. חשוב לדאוג שהתינוק מקבל מספיק נוזלים ומרבה בשתייה של מים וחלב. לא מומלץ לתת לילד משלשל תמיסות עתירות סוכרים, שתייה ממותקת, תרכיזים או מיצים.
 
אם השלשול מתארך יותר משבוע-שבועיים צריך לבדוק אפשרות של רגישות ללקטוז ואולי להחליף פורמולה, לפורמולה דלת לקטוז - אבל זהו פתרון שניתן במצב של שלשול כרוני.
 
העיקרון המנחה לטיפול בעצירות הוא תזונה עשירה בסיבים. אצל תינוקות קטנים מומלץ לטחון עגבניות בבלנדר ולתת לילד ללא העברה במסננת על מנת שיקבל את כל הסיבים, כולל הקליפה.
 
בקרב ילדים גדולים יותר ההעדפה היא להוסיף לתפריט תאית - סלט ירקות, פירות עם קליפה, סובין, גרנולה, פירות יבשים, מאפים מחיטה מלאה, דגני בוקר וכו'. 
 
כמו כן, חשוב להקפיד על צריכה מספקת של נוזלים.
 
אם הפתרונות התזונתיים לא מועילים ניתן להיעזר בתרופות מרשם. 
 
לא להשתמש בכל מיני שיטות סבתא שכוללות גירוי של פי טבעת.
 
ההבדל בין יציאות של תינוק יונק לבין יציאות של תינוק שניזון מפורמולה
 
עד גיל חודש אמורות להיות לתינוק היונק לא פחות משלוש יציאות רכות ביום, בעלות מרקם גרגירי. במידה ויש פחות יציאות או אין בכלל, יש לפנות לייעוץ להנקה, לטיפת חלב או רופא ילדים.
 
בהמשך - עד גיל חצי שנה ייתכנו שינויים בתכיפות היציאות אצל תינוק שיונק מלא, ואפילו יציאה אחת לשבוע תיחשב לנורמאלית בתנאי שהתינוק לא סובל והיציאה רכה.
 
לתינוק שניזון מפורמולות בדרך כלל תהיה יציאה כל יום, מעט מוצקה ובצבע חום. כשתזונתו של תינוק יונק מוחלפת לתזונה מפורמולה יש נטייה של הילד לפתח מעין עצירות שכוללת ירידה בתדירות היציאות והפיכה של היציאות לקשות יותר.
 
השפעת תזונת האם המניקה על היציאות של התינוק
באופן עקרוני התזונה של האם לא משפיעה על היציאות של התינוק, אלא על הרכב האוכל שהוא צורך 
 
כיצד משפיע מעבר לאוכל מוצק על היציאות של התינוק?
 
לא צריך להיות שינוי גדול ביציאות של התינוק כי מדובר במעבר הדרגתי ומתון והילד ממשיך לקבל ארוחות של חלב או פורמולה. אם המעבר גורם לילד לעצירות יש לטפל בכך.
 
כיצד תדעו כי היציאה הינה תקינה:
 
ריח: זהו מדד חסר משמעות משום שליציאות של תינוקות יש מגוון של ריחות. במקרה של ריח רע במיוחד, חשוב לשים לב שהילד לא סובל ממצב של תת ספיגה שקשור בקושי בספיגת המזון. יציאות במצב כזה יהיו שומניות מאוד, בצבע בהיר ובעלות ריח עז. זהו מצב שמחייב פניה לרופא.
 
צבע: מנעד הצבעים ינוע בין ירוק לחום. חשוב לזכור שלתינוק שמקבל תוספת ברזל עשויה להיות צואה בגוון שחרחר.
 
מרקם: ממרקם נוזלי (במיוחד בהנקה)  ועד לצואה קשה יותר בהתאם לתזונה ולגיל. במקרים רבים חלקים מסוימים של המזון ייצאו שלמים. הדבר קורה משום שהמעבר של המזון מהפה אל פי הטבעת הוא מהיר מאוד אצל תינוק והאוכל לא תמיד מספיק להתעכל.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן