מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פוריות > מידע כללי בנושא פוריות

יום האיידס הבינלאומי: למה מספר החולים בישראל רק עולה?

מאת: שירי ארץ קדושה - גילרן | פורסם: 1/12/2010
יום האיידס הבינלאומי: למה מספר החולים בישראל רק עולה?

מספר חולי האיידס בישראל רק הולך וגדל משנה לשנה ולמרות מה שנוח לאנשים לחשוב - איידס היא ממש לא מחלה של הומואים ונרקומנים - איידס היא המחלה של כולנו שיכולה גם לקרות לכל אחד מאיתנו: הורים, ילדים, נשואים, רווקים, סטרייטים או גאים

השבוע אני רוצה לעסוק בנושא חשוב במיוחד - מחלת האיידס -  לרגל ציון יום האיידס הבינלאומי שחל ב-1 בדצמבר. נדמה שלמרות השנים הרבות שחלפו מאז פרצה המחלה האיומה הזו לחיינו, ישנם יותר מדי אנשים, וכן, גם הורים, שחיים בתחושה שלהם זה לא יקרה, אבל מסתבר שזה קורה.

בחודש נובמבר 2010 פורסם כי בבית החולים רמב"ם אובחנו, בשנת 2010, 55 נשאי איידס חדשים, מספר כפול ממספר האנשים שאובחנו בשנת 2009. מבית החולים נמסר כי לא מדובר באנשים הנחשבים לקבוצות הסיכון של המחלה אלא ב"אנשים מהיישוב", הטרוסקסואלים שנדבקו במחלה אך ורק בשל יחסי מין לא מוגנים. ואני שואלת את עצמי - איך לכל הרוחות זה קורה? האם לא למדנו דבר? האם אנחנו חיים בכוכב אחר? 

 

למעלה מ-25 מיליון מתנו ב-30 השנים האחרונות ממחלת האיידס ועדיין נדמה שלא למדנו כלום. מחלת האיידס נתגלתה במדינות המערב בסוף שנות ה-70 של המאה ה-20 ומאז הפכה לאחת המחלות המדוברות והנחקרות ביותר. בישראל מאז שנת 2005 חלה עלייה חריפה במספר מקרי ההדבקה של גברים צעירים שקיימו יחסי מין לא מוגנים עם גברים. בנובמבר 2009 העריכה המחלקה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות הישראלי כי במדינת ישראל חיים כששת אלפים ושלוש מאות נשאים של נגיף HIV.‏‏ על פי הזיהוי בבדיקות של 4,525 נשאים (כולל כ-450 חולים) וההערכה שיש עוד 1,800 נשאים שטרם זוהו ככאלו. עוד 1,226 נשאים וחולים מתו או עזבו את ישראל


כיום, במדינות המערב יחסי מין לא מוגנים בין גברים מהווים אחוז ניכר ממקרי ההדבקה ב-HIV-1, בניגוד למתרחש במדינות מתפתחות שם רוב מקרי ההדבקה מתרחשים במהלך יחסי מין הטרוסקסואלים.
 

קיום יחסי מין עם נשא של הנגיף, ואגינליים, אנאליים ובמידה פחותה אוראליים, הוא הדרך הנפוצה להידבקות בHIV. הנגיף נמצא בכל הפרשות הגוף. באיברי המין (בשני המינים) ישנן נקבוביות סופגות מיקרוסקופיות, ולכן בקיום יחסי מין ואגינליים ללא קונדום, המונע מגע ישיר, יש סיכון להדבקה. גלולה למניעת הריון לא מספקת הגנה, וקוטלי זרע אף מגבירים את סיכויי ההדבקה בשל גירוי של הרירית. הסיכוי להדבקה במין אוראלי נמוך משמעותית, אך אפשרי. הסיכוי להדבקה במהלך מין אנאלי לא מוגן, גדול באופן יחסי, זאת בגלל קרעים מקרוסקופיים בפי הטבעת וברקטום הנגרמים במהלך החדירה, ומעלים את הסיכוי למגע בין נוזלי הגוף החודר, לנחדר.
 

איידס והנקה

קיים סיכוי של בין 15% ל-45% שאם נגועה ב-HIV תעביר את הנגיף לתינוקה. ההדבקה עשויה להתרחש בזמן ההריון, בזמן הלידה או לאחר הלידה - באמצעות הנקה. הסיכוי להדבקה פוחת בעשרות מונים אצל אמהות אשר נוטלות תרופות נגד איידס, אשר יולדות את תינוקן בניתוח קיסרי ואשר נמנעות מהנקה. בארצות העולם השלישי העברה מאם לתינוק היא מדרכי ההדבקה העיקריות, זאת בניגוד למדינות המפותחות. ועם זאת בהיעדר תחליפי חלב אם מספקים במדינות המתפתחות - ההמלצה היא בכל זאת להניק בשל הסיכון היותר גבוה לתינוק בהימנעות מהנקה.
 

כמה דברים חשובים על איידס שכדאי להפנים
 
אי אפשר לזהות אדם הנושא את נגיף האיידס, אל תצפו מהפרטנר שלכם ליידע אתכם כי פעמים רבות הוא לא ידע בעצמו שהוא הושא את הנגיף. איידס לא עובר בלחיצת יד, איידס לא עובר בנשיקה, גם לא בשתייה מאותה כוס עם חולה, לא בעקיצת יתוש וגם לא בקיום יחסי מין עם קונדום. למרות מה שלחלקכם היה אולי נוח לחשוב, איידס היא לא רק מחלה של הומואים ונרקומנים, היא מחלה של כולנו, נשים, גברים, זוגות נשואים או רווקים, ילדים, תינוקות ובני נוער, חילונים או חרדים. כל מה שצריך זה לקיים יחסי מין ללא קונדום עם אדם החולה במחלה וכולנו יודעים שישנם מספיק אנשים שחיים בזוגיות ועושים זאת.
 
תשמרו על עצמכם ועל החיים שלכם, לא שווה לסיים אותם רק בשביל רגע אחד של הנאה ללא מחשבה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן