מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

פענוח ציורי ילדים: מה אומרים ציוריו של עומר בן השלוש?

מאת: מיכל וימר | פורסם: 18/5/2015
פענוח ציורי ילדים: מה אומרים ציוריו של עומר בן השלוש?

הוריו של עומר מבקשים לבדוק האם רואים בציוריו עדות לבעיה כלשהי בגן או בעיה בתקשורת? מיכל וימר - תרפיסטית באומנות ומומחית לפענוח ציורי ילדים ובני נוער - מנתחת את ציוריו

הוריו של עומר בן שלוש ושלושה חודשים מספרים כי הוא יודע לנהל שיחות שוטפות, אך כאשר הוא נשאל על החוויות שלו בגן או בסוף השבוע הוא פשוט מתעלם מהשאלה או מגיב בחוסר סבלנות. בין היתר הם מבקשים לבדוק האם רואים בציוריו עדות לבעיה כלשהי בגן או בעיה בתקשורת? נקודה נוספת שהם מציינים בהתנהגותו היא עובדת היותו בן יחיד שלאחרונה החל לשחק "בתינוק", הוא יושב בסל הכביסה כאילו זה לול, מחקה בכי ואומר "התינוק שלך בוכה", ומבקש שישקו אותו בבקבוק כי הוא תינוק. הם שואלים בהקשר לכך האם זה שלב חולף ואופייני לגיל או משהו שצריך להתייחס אליו? 

 

ציורו של עומר. יודע להתבטא בצורה מגוונת ומלאת עניין
 
עומר הוא ילד ערני וסקרן, ציוריו עשירים בפרטים ובהתייחסויות פרטניות לעצמים שונים על מרחב הדף מכך נובעת גם רמתו הקוגניטיבית הגבוהה כמו גם ההנאה שהוא מגלה ממהלך הציור. ציוריו מצביעים גם על היותו ילד בעל אוצר מילים רחב ואיכותי מכפי גילו. יחד עם זאת, מטבע הדברים והתפתחות נפש האדם קיים על פי רוב פער בין ההתפתחות הקוגניטיבית (שבדרך כלל מואצת וקלה יותר להתקדמות) לעומת ההתפתחות הרגשית שמתקדמת פחות מתוך מילים אלא יותר ממקום של למידת הסביבה, חיקוי התנהגויות בלתי מודעות,וכמובן מתוך רגעים רבים של אהבה ומגע.
 
מהציורים עולות שתי מגמות עיקריות, האחת הרצון שלו להיות גדול ולהשפיע על הסביבה, תופעה זו מתבטאת בין היתר, בלחץ החזק שהוא משקיע בחלק מהקווים בציור (למשל הקווים בצבע ורוד) ובאופן כללי בסגנון עיצוב הקו האישי והייחודי שלו - מתוך כך הוא יודע להביע את עצמו בצורה מתוחכמת ולרתק את כולם סביבו: הוא יודע להתבטא בצורה מגוונת ומלאת עניין, מגלה יכולת עצמאית בתפקוד חברתי תוך שהוא עושה שימוש בכישרון מתמטי ובכלל בתפיסה מרחבית הגבוהה לגילו.

 
העובדה שאינו משיב על שאלות כמו: איך היה בגן? נובעת ממספר סיבות: ראשית, בהתאמה לגילו הוא זקוק לשאלה ממוקדות יותר נוסח: איזה סיפור הקריאה היום הגננת? איזה שיר חדש למדתם לכבוד פסח?
 
שנית, יש לבדוק עד כמה הוא נענה באופן כללי לשאלות פרונטאליות בסגנון שאלה תשובה. יתכן מאוד שדרך משחק המדמה את שגרת הגן (למשל כאשר אחד ההורים משחק בתפקיד הילד, והילד בתפקיד הגננת) תוכלו "לשמוע" יותר על הנעשה בגן, ללא אווירה של שיחה מתחקרת. אווירה כזו של שיחה, מסכלת כל ניסיון לדיבור כנה וקולח ויוצרת בצד השני תגובות אוטומטיות של נחקר שמעדיף לשמור על זכות השתיקה.
 

שרבוטים בלחץ חלש המעידים על עכבות וחשש להתנסות
 
המגמה השנייה המופיעה בציורים, באה בניגוד למגמה הראשונה הקשורה ליכולתו של עומר להיות גדול ולהתבטא ככזה. כאילו אמר ברגעים מסוימים: "אני בוחר להזכיר לכם שאני בסך הכל בן שלוש ושלושה חודשים...". ביטויה של מגמה זו, סותרים את הביטויים של המגמה הראשונה אך באים בד בבד בציורים ומופיעים בצורה של שרבוטים בלחץ חלש המעידים על עכבות וחשש להתנסות, כיווצי שרבוטים שונים המעידים על הסתגרות ואיכויות קו משובשות. המשחק 'תינוק אני' הוא משחק שמאפיין את הגיל, ובמקרה של עומר מעיד על רצונו לבדוק את גבולות המציאות ואת היחס אליו. למרות שהתופעה אופיינית לגיל, חשוב בהחלט להתייחס אליה ולא לצפות שתחלוף . עומר זקוק להתייחסות ואין כל פסול בהצטרפות למשחק, תוך תחימת גבולות הזמן שלו. מציוריו עולה שהוא זקוק למענה "התינוקי" הזה, ולכן אני ממליצה בחום להצטרף אליו ולערסל אותו כאילו היה תינוק, במקביל חשוב למלל עבורו את הרגשות הפנימיים שהוא חווה בדיוק כפי שאומרים לתינוק: "כן, אתה רעב עכשיו, הנה בא האוכל".
 
 
כמובן שיש להתאים את האמירות לגילו של עומר, אך בהחלט לשקף לו את הצורך הטבעי שלו להיות תינוק קטן ללא כל חובות, תינוק שיודעים לקרוא את רגשותיו (כביכול) מבלי שיאמר אותם, תינוק שלא חייב לוותר על צעצוע ולהתחשב בחבר ובעיקר תינוק שנמצא במרכז תשומת הלב.אגב, עובדת היותו בן יחיד אינה מחייבת תחושה של הימצאות במרכז תשומת הלב, יתכן ואילו תחושות שהוא חווה בגן והוא מבטאם בבית. לאחר פרק זמן מסוים של התנסות שכזו חשוב 'לצאת מהמשחק' ולתחום אותו בגבולות: להסביר שבהמשך היום או למחרת נשחק שוב בלהיות תינוק ולהמשיך כרגיל.
 

הכותבת היא מיכל וימר - תרפיסטית באומנות (M.A), מומחית לפענוח ציורי ילדים ובני נוער. 
 טלפון: 5476060 – 03  
 אתר: http://www.michal-wimmer.co.il/children_course.php

דוא"ל: info@michal-wimmer.co.il

 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן